Na jihu Moravy půjde z rozpočtu nejvíc peněz do dopravy a oprav silnic. Obce ale dostanou méně

Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili rozpočet na příští rok. Jeho příjmy budou téměř šest a půl miliardy, výdaje budou o třicet osm milionů nižší. Nejvíce peněz kraj investuje do dopravy, a to jak do dopravní obslužnosti, tak do opravy silnic druhé a třetí třídy. Kromě toho si hejtman Bohumil Šimek nechal čtyři sta milionů jako rezervu na investice.

Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek (ANO)
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Do dopravy má jít v Jihomoravském kraji téměř dvě a půl miliardy korun, což je zhruba o tři sta milionů víc než letos. Kraj chce rychleji opravovat silnice, jež jsou v jeho majetku a jsou mnohdy ve velmi špatném stavu. „Částka, kterou investujeme, bude navýšená ještě o dotace,“ řekl hejtman Bohumil Šimek (ANO).

V oblasti dopravy jde také nakonec sto patnáct milionů korun do rezervy. Tu má kraj připravenou na kompenzaci dopravcům, kteří musí podle vládního nařízení zvýšit platy řidičům autobusů. Kraj však očekává, že se podaří vyjednat s vládou, aby šly peníze řidičům ze státního rozpočtu a přes kraj pouze protekly. „Naši právníci to vidí jako jediné možné řešení,“ vysvětlil náměstek hejtmana Roman Hanák (ČSSD).

Mezi nejdražší investice a velké opravy v příštím roce patří nejen rekonstrukce silnic a mostů, ale také výkupy pozemků zejména pod silnicemi za sto milionů nebo rekonstrukce vyškovské nemocnice za více než šedesát milionů korun.

Nové vedení kraje vyškrtlo některé dotace, půjdou do rezerv

Koalice schvalovala rozpočet, který ještě připravovalo předchozí vedení kraje pod vedením Michala Haška (ČSSD). Vyškrtala z něj však některé dotace ve výši přes čtyři sta milionů. O deset milionů přišly například obce. Těm se podle hejtmana Bohumila Šimka rozdělovaly dotace netransparentně.

Stovky tisíc korun mířilo v minulosti z dotací například do Drásova, ze kterého pochází bývalý hejtman Michal Hašek (ČSSD). Městys s 1500 obyvateli dostal novou silnici. Kraj mu na ni přispěl půl druhým milionem. Více než pěti sty tisíci korun přispěl jihomoravský kraj také na obnovu hasičské zbrojnice. Další peníze putovaly mateřské škole, myslivcům, na letní festival.

Stejně jako v Drásově teď zůstávají napjatí i v dalších obcích.„Pokud se státu bude dařit, a dostaneme více peněz od státu, tak se to samozřejmě může měnit. Myslím, že na každého se dostane,“ vysvětlil hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Opoziční lidovci, kteří dřív dotace taky rozdělovali, ale se současnými škrty nesouhlasí. Bojí se, že kraj na region zapomněl. „Dvě třetiny obyvatel žijí fakticky mimo Brno a tento rozpočet jim vzkazuje, že prostředky pro obce je možné snížit. Proč se snižuje dotační program pro obce a města jsme nedostali vysvětleno,“ říká opoziční zastupitel Roman Celý ( KDU-ČSL).

„Takto jsme se v koalici domluvili a vytvořili jsme z nich rezervu. V prvním čtvrtletí, až budeme mít více času na tuto problematiku, peníze rozdělíme do projektů, nejvíce v sociální oblasti a zdravotnictví,“ řekl hejtman Bohumil Šimek. Zájmové svazy podle něj o dotace nepřijdou, jen je kraj hodlá přidělovat zastřešujícím organizacím, aby se snížila administrativní náročnost. Zmínil také, že vzhledem k ekonomickému vývoji lze očekávat, že příjmy budou během roku vyšší, než rozpočet aktuálně předpokládá.

Vývoj rozpočtu Jihomoravského kraje
Zdroj: ČT24

Padesát milionů pošle kraj na kulturu

Vzhledem k tomu, že letošní příjmy byly nakonec také proti očekávání vyšší, míří dalších dvacet milionů do rezervy a padesát milionů na financování kultury s krajským významem, což je například Národní divadlo Brno.

Loni v prosinci schválilo bývalé zastupitelstvo rozpočet na letošní rok s příjmy 5,9 miliardy a výdaji šest miliard korun. Rozdíl měly dorovnat peníze z minulých let. Aktuálně se předpokládá, že rozpočet skončí přebytkem kolem dvě stě milionů korun.