Nápad za tři, realizace za pět. Ředitelé škol kritizují pamlskovou vyhlášku

Posledních patnáct dnů zbývá, než začne inspekce na základních školách a víceletých gymnáziích kontrolovat plnění takzvané pamlskové vyhlášky. Ta zakazuje prodej nezdravých potravin. Některé školy nechávají odstranění bufetů a automatů na poslední chvíli a oslovení ředitelé nařízení kritizují. Sepsali dokonce petici.

Sladkosti si děti ve školách v příštím roce už nekoupí
Zdroj: ČTK/picture aliance Autor: Frank May

K poslednímu prosinci zavře kvůli takzvané pamlskové vyhlášce svůj bufet například Biskupské gymnázium v Brně. Zatím je u něj pořád plno a tvoří se fronty. Školu navštěvuje víc než osm set dětí.

„Chodím tam skoro každý den a vždycky si něco koupím. Třeba párek v rohlíku,“ říká žák školy Tadeáš Komínek. „Já si kupuju pití nebo třeba brambůrky,“ dodává další žák Jiří Kohl.

Nejen sladkosti, ale i bílé pečivo nebo tučné jogurty

Právě takový sortiment chce nová vyhláška ze škol vymýtit. Jenže s nezdravými potravinami musí zmizet třeba i světlé pečivo, tučnější jogurty, sýry nebo šunka.

Přísný výběr povoleného zboží provozovatelům bufetů i ředitelům vadí. „Je to nekoncepční a je to nešťastný zásah do chodu škol,“ říká ředitel Biskupského gymnázia Karel Mikula.

Školy totiž přijdou o dodatečné příjmy a studenti o možnost občerstvení. „Jako každá škola, která provozovala bufet nebo si ho nechala zajišťovat, přichází o nemalou finanční částku na pronájmu,“ dodává Karel Mikula.

Celé znění takzvané pamlskové vyhlášky 626.92 KB

V okolí Biskupského gymnázia žádný obchod není. A vyučování některým žákům končí třeba i pozdě odpoledne. U gymnázia v Řečkovicích je pekárna a rychlé občerstvení. Po zrušení školního bufetu budou lákat na nezdravé svačinky.

Ředitelé škol podepisují proti vyhlášce petici 

Spolu s ostatními školami v republice chce gymnázium proti vyhlášce bojovat. Pražské školy dokonce sepsaly petici. Zatím ji podepsalo víc než jedenáct set ředitelů. „Já se k petici připojím, protože pamlsková vyhláška je krok špatným směrem,“ říká ředitel Gymnázia v Brně-Řečkovicích Peter Kupka.

Ministerstvo si za svým krokem stojí, potraviny mají podle něj odpovídat zásadám zdravé výživy. Naopak školy v jejich boji chtějí podpořit i někteří poslanci. „Chtěl bych na toto téma ještě s paní ministryní hovořit, protože si myslím, že dohoda bude možná,“ uvedl poslanec Jiří Mihola (KDU-ČSL).

„Je nutné říci, že ta vyhláška platí od dvacátého září, ale její jednotlivé segmenty nabývají účinnosti postupně, tudíž je ještě příliš brzo na to, aby se opravdu hodnotilo,“ říká mluvčí ministerstva školství Jarmila Balážová.