Rodí se nová pozice? Moravskoslezský kraj by mohl mít vlastního architekta

Počet městských, obecních nebo i krajských architektů by se mohl znásobit. Usiluje o to celostátní architektonická komora (ČKA). Zastupitelé Moravskoslezského kraje nyní debatují také o architektovi, který by „dohlížel“ na celý kraj.

Video Architekt pro Moravskoslezský kraj
video

Architekt pro Moravskoslezský kraj

V úterý to potvrdil náměstek moravskoslezského hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL). Podle zástupců ČKA už vlastní architekty zaměstnává více než stovka radnic. Mají být zárukou kvalitního rozvoje měst a obcí. Zatím je ale nesrovnatelně víc obcí, které služeb městského architekta nevyužívají, uvedla Česká komora architektů.

„Radnic, kde vlastního architekta zaměstnávají, je menšina,“ zjistila redaktorka České televize Markéta Radová. Patří k nim Ostrava, Opava a poslední zhruba rok i Frýdek-Místek. A například v Krnově by tuto pozici chtěli vytvořit v příštím roce. Souvisí to mimo jiné s úsilím tamních architektů, kteří dlouhodobě volají po vylepšení práce v oblasti architektonického a urbanistického rozvoje.

Na téma, proč by radnice a krajské úřady měli obohatit architekti, v úterý v Národním technickém muzeu diskutují zástupci České komory architektů a pozvaní hosté.

„Pro práci veřejnosprávních architektů mají jednoduché přirovnání. Pokud má člověk oslabenou imunitu, jde k lékaři. Pokud je nutné posílit organismus města – měl by pomoci městský architekt,“ doplnila Markéta Radová.

Česká komora architektů před časem zřídila pracovní skupinu Urbanismus. Její zástupci mohou městům a obcím poradit se zavedením pozice městského architekta, která jim bude „šitá“ přímo na míru.

„Je zřejmé, že u obce s 250 obyvateli a u krajského města se budou modely fungování městského architekta diametrálně lišit. Ale smysl jejich role je rovnocenný: kvalitní prostředí pro naše sídla,“ uvedli zástupci ČKA na svém profesním webu.