Opavská koalice přežila další pokus o svržení. Tentokrát z dílny ODS

Koalice ovládající magistrát v Opavě přežila pondělní pokus o odvolání. V zastupitelstvu jí chybí k většině dva hlasy. Část opozice vedená Markem Veselým z ODS toho na jednání chtěla využít a pokusila se radní odvolat. To se nakonec nepodařilo. Návrhy na změnu programu a odvolání primátora a jeho náměstků nezískaly dostatečnou podporu.

Náměstek primátora Martin Víteček (druhý zprava)
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

„Důvodem snahy odvolat vedení radnice je především nečinnost. Pan primátor Křupala na moje e-maily neodpovídá od února. Sekretariát přestal odpovídat v září,“ řekl Veselý. Dodal, že v práci radních vidí zásadní chyby. „Bytostně se nám nelíbí i to, že pokus o odvolání přežili jen díky podpoře komunistů,“ uvedl Veselý.

Opoziční zastupitelé, kromě ODS to byli i například členové Hnutí Ano, Starostové a Opavané, se hned na počátku jednání zastupitelstva pokusili změnit program a dostat do něj návrhy na odvolání jednotlivých radních. O každém hlasovali zvlášť. Nejslabší pokus se týkal primátora Radima Křupaly (ČSSD). Pro jeho odvolání hlasovalo 13 zastupitelů. Naopak nejmenší podporu má jeho náměstek Martin Víteček (STAN). Pro zařazení bodu na jeho odvolání zvedlo ruku 17 zastupitelů.

Opozice nakonec neuspěla, k odvolání radních potřebovala 20 hlasů. Veselý v té souvislosti naznačil, že v budoucnu se pokus o odvolání může opakovat a bude hledat další hlasy. Naopak primátor Křupala už dříve řekl, že věří v úspěšnou menšinovou vládu. V současné době pravděpodobně s podporou KSČM.

Současná koalice složená z ČSSD, STAN, KDU-ČSL a Změna pro Opavu má nyní v zastupitelstvu 18 křesel. Pro většinu jediného hlasu jí chybí dva zastupitelé. Problémy způsobili tři zastupitelé z klubu náměstka primátora Vítečka, kteří vstoupili do nově vzniklé opavské organizace ANO. O další hlas koalice přišla v jednom zastupiteli ČSSD, který oznámil větší nezávislost při hlasování. V pondělí například hlasoval pro odvolání radních, pouze u primátora se zdržel.

V současném zastupitelstvu má ČSSD šest jistých mandátů. Pět křesel patří Nezávislým náměstka Vítečka, čtyři zastupitele má Změna pro Opavu a tři KDU-ČSL. Toto je oslabená vládnoucí koalice. Z opozice je nyní nejsilnější blok nazvaný Osmička tvořený ODS, Starosty a Opavany, který má osm mandátů. Pět zastupitelů má nyní ANO 2011, tři KSČM, tři Zelená pro Opavu.

 

Jako samostatný článek v zastupitelstvu působí bývalá náměstkyně primátora a členka ANO Simona Bierhausová a právě jeden zastupitel zvolený za ČSSD.