Na Opavsku se dají sehnat uhelné kaly: Zakázaným, ale levným palivem pak lidé topí doma

Přestože zákon zakazuje spalovat uhelné kaly a uhelný prach v domácích kotlích, na některých místech Moravskoslezského kraje se dají tato paliva bez problémů sehnat. A zájem o ně je mezi lidmi poměrně velký. Jde totiž o nejlevnější palivo. Navíc bude v novém roce pro obce velmi obtížné dokázat a následně pokutovat to, že domácnosti kaly spalují.

Video Události
video

Spalování kalů v domácnostech zřejmě nezabrání ani kontroly od ledna

Uhelný prach neboli flot je oproti uhlí o polovinu levnější. Právě cena je hlavním lákadlem, proč některé domácnosti zakázané topivo používají. 

Zákon sice prodej uhelných kalů nezakazuje, mohou se ale používat jen ve velkovýtopnách. Pokud s nimi někdo zatopí doma, pak vychází z komína kouř plný karcinogenů, podobný tomu z koksovny. Moravskoslezský kraj se přitom dlouhodobě potýká se znečištěným ovzduším, které patří k nejhorším v Evropě. A lokální topeniště k tomu přispívají výraznou měrou.

Že lidé využívají uhelné kaly při topení i v domácnostech, potvrzují prodejci v uhelných skladech: „Vy jim to prodáváte, i když víte, že to budou spalovat v těch malých? My na to upozorňujeme, že to není vhodné do zdrojů do 300 kilowatt,“ odpovídá na dotaz ČT obchodní ředitel hlučínské firmy Gemix Aleš Krupa.

Úředníci budou moci přijít na kontrolu až při opakovaném prohřešku  

Právě domácímu spalování takovýchto paliv má od ledna příštího roku zamezit zákon o ochraně životního prostředí, podle kterého budou moci obce kontrolovat, čím lidé doma topí. Prověrka ze strany úřadů by ale mohla přijít až při opakovaném prohřešku.

Úředníci budou muset nejdřív majitele písemně vyzvat, aby zjednal nápravu, a informovat ho, co v opačném případě může nastat. Hříšníkům by pak hrozila 1000korunová sankce jednak za spalování nepovoleného materiálu, jednak za nevpuštění úředníků domů.  

Pravice chce ovšem zákon napadnout u ústavního soudu s tím, že omezuje domovní svobodu. Naopak ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) zákon hájil s tím, že teď obce nemají šanci kontrolovat, zda lidé netopí zakázaným palivem. Podle něj má kontrolu topenišť zavedenu v Evropě třináct zemí.

Krakov kvůli znečištění zakázal topit dřevem i uhlím 

Ani chystané kontroly ale zřejmě domácímu spalování kalů zcela nezabrání. Majitel domu se totiž na ně bude moci připravit. „Samozřejmě udělá všechno pro to, abychom nezjistili, že topí nekvalitním palivem,“ obává se starosta Velkých Hoštic na Opavsku Alfons Pospiech (ODS).

Pomohlo by podle něj například to, kdyby se státu podařilo zlevnit plyn a vrátit se k této formě vytápění. Všechny obce na Opavsku byly totiž v minulosti plynofikovány.

K podobnému kroku nedávno sáhl i polský Krakov, který je na tom u severních sousedů ohledně smogu vůbec nejhůř. Tamní úřady proto zakázaly topit dřevem a uhlím. Do dvou let musejí obyvatelé oblíbené turistické destinace přejít na ekologičtější paliva a staré kotle na uhlí nahradit moderními na zemní plyn.