Tajemné příběhy Pavla Čecha jsou ukryté v labyrintu na Špilberku

Tajemná zákoutí a labyrinty křivolakých uliček. Záhady malíře Pavla Čecha fascinovaly už od dětství, ale až později je přenesl do své tvorby. Nově jsou Tajemné příběhy Pavla Čecha, jak zní název výstavy, k vidění na brněnském hradu Špilberk.

Video Výstava plná tajemných uliček je vymyšlená jako labyrint
video

Výstava plná tajemných uliček je vymyšlená jako labyrint

Místo klasické výstavy návštěvníky v prostorách hradu čeká neobvyklá expozice. „S Pavlem Čechem jsme měli společný zájem, že nás oba dva fascinovaly labyrinty uliček starých měst. A na tomto společném zájmu jsme postavili Pavlovu výstavu,“ přiblížil podobu akce její kurátor Robert Janás.

S výtvarníkem se seznámil před patnácti lety. V té době Pavel Čech připravoval svou první autorskou knihu. To, že bude jednou malířem, autorem knih nebo komiksů, dřív nevěděl. Vyučil se totiž zámečníkem a později několik let pracoval jako hasič.

„Vždycky jsem si tak čmáral a ani mě nenapadlo, že bych se tím mohl živit. Pomaličku to zrálo,“ okomentoval svoje začátky Čech, který se zaměřuje především na tvorbu pro děti předškolního a školního věku.

Za svou tvorbu získal prestižní ceny

Výstava Tajemné příběhy bude k vidění až do února příštího roku. Brněnský rodák získal v roce 2010 ocenění Muriel za nejlepší původní komiks Tajemství ostrova za prkennou ohradou a o tři roky později stejnou cenu za Velké dobrodružství Pepíka Střechy. Kniha získala také prestižní cenu Magnesia Litera v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež, což je v tuzemském komiksovém světě mimořádné.