O byty v Písnici soutěží zdejší iniciativa i radnice Libuše

Do soutěže o prodej bytů energetické skupiny ČEZ v Písnici se přihlásil jménem městské části starosta pražské Libuše a poslanec za TOP 09 Jiří Koubek i zdejší iniciativa Moje Písnice. Oba soutěžící motivuje snaha získat aspoň částečnou kontrolou nad prodejem domů, které ČEZ údajně původně sliboval prodat jejich obyvatelům – a nyní je jako celek poslal do veřejné soutěže, která se uzavírá 2. prosince.

Pražské sídliště Písnice
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Kromě přihlášky do soutěže iniciativa Moje Písnice společnosti ČEZ pošle také oficiální žádost o zrušení soutěže kvůli diskriminaci. Iniciativa podle svého mluvčího Ondřeje Václavíka požádala dopisem o pomoc při zrušení soutěže všechny poslance. Sami obyvatelé Písnice v pondělí demonstrovali před Úřadem vlády, ve středu přijdou před ministerstvo financí. Od šéfa státní kasy Andreje Babiše (ANO) chtějí, aby prodej bytů firmou většinově ovládanou státem zastavil.

ČEZ: Soutěž prodlužovat nebudeme

Další přihlášený soutěžící, starosta a poslanec Koubek, řekl, že kvůli situaci s prodejem bytů požádá o setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Ministerstvo financí, které státní podíl v ČEZu spravuje, to ale zřejmě nevidí jako produktivní, protože šéf resortu Andrej Babiš (ANO) už dříve řekl, že do věci zasáhnout nemůže; prodej bytů je prý záležitostí dozorčí rady ČEZu.

Městská část Praha-Libuš přitom preferuje jednání o prodeji bytů přímo nájemníkům. Pokud veřejná soutěž, která má být uzavřena v pátek 2. prosince, nebude zrušena, žádá městská část o prodloužení lhůty pro podání nabídek do 27. června 2017. Důvodem je, aby se Libuš na soutěž stihla připravit. Na případnou koupi bytů má městská část schválenou neomezenou bezúročnou půjčku od pražského magistrátu.

ČEZ zopakoval, že veřejnou soutěž nezruší a její páteční termín neprodlouží s ohledem na ostatní účastníky tendru.