Vláda jednala o 700 milionech korun půjčených OKD. Firma nevyloučila, že bude chtít další peníze

Vláda se v pondělí zabývala provozním úvěrem pro společnost OKD. Stát firmě v insolvenci půjčil sedm set milionů prostřednictvím společnosti Prisko. Společnost z nich již vyčerpala 150 milionů korun. Její mluvčí Ivo Čelechovský nevyloučil, že OKD stát požádá o další peníze. Ty by směřovaly na uzavření dolů a sociální program.

Video Financování OKD
video

Financování OKD

Stát již dříve poskytnutí komerčního úvěru podmínil umístěním dvou významných manažerů přímo ve vedení společnosti. 150 milionů korun, které OKD již využila, šlo podle Iva Čelechovského na „dofinancování mezd a povinných odvodů“.

Ze stávající částky 700 milionů však OKD nemůže financovat ani útlum dolu, ani sociální programy. „Komerční úvěr má přesně stanovené podmínky a kritéria. To všechno musí schvalovat nejen insolvenční správce, ale i věřitelský výbor,“ sdělil Čelechovský.

OKD ale bude potřebovat peníze na útlum těžby a sociální program pro propouštěné horníky. Firma proto připravuje podrobnou analýzu aktuální situace. Vládě ji chce předložit do konce prosince. Věřitelský výbor již minulý týden schválil uzavření Dolu Paskov - horníci dostali čtyři možnosti, jakým způsobem ze svého zaměstnání odejít.

„Přibližně pro 150 lidí je připraveno takzvané dobrovolné racio. To znamená, pokud se rozhodnou ukončit pracovní poměr dohodou, dostanou nějaké finanční odstupné.“

Ivo Čelechovský

mluvčí OKD


Například ti, kteří se ze zavíraného Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku rozhodnou přejít na jiné šachty OKD v karvinské části revíru, získají motivační příspěvek až 80 tisíc korun. V dole se přestane těžit 31. března. Na uzavření Paskova a sociální program by OKD mohlo chybět 600 milionů korun. Evropská unie by s takovou státní pomocí musela nejdříve vyslovit souhlas, dodal Čelechovský s tím, že analýza, kterou firma předloží vládě, bude hotova do konce prosince.

„Výstupy z uvedeného procesu pak budou předloženy představenstvu firmy a věřitelskému výboru,“ sdělil s tím, že následně bude vedení OKD informovat o výsledku všechna příslušná ministerstva a poté bude specifikovat i případné požadavky na možné spolufinancování. Údajně by mohlo jít o 600 milionů korun.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se už dříve nechal slyšet, že nevidí žádný důvod pro rozšíření státní podpory pro černouhelnou společnost OKD. „Podpora byla a je dostatečná. V tuto chvíli musí jednat orgány OKD, které jsou odpovědné. To znamená management a věřitelský výbor,“ prohlásil v polovině listopadu Sobotka.

OKD je od května v úpadku, v srpnu povolili věřitelé jeho reorganizaci. Insolvenční soud nedávno prodloužil společnosti OKD lhůtu pro předložení reorganizačního plánu o čtyři měsíce. V OKD se dál těží uhlí, i s dodavatelskými firmami tam pracuje okolo 12 000 lidí.