Obcházení pravidel nevyšlo. Policisté zabavili v Brně stovku kvízomatů

Policisté zabavili v patnácti brněnských podnicích stovku nelegálních hracích automatů a stejné množství kvízomatů. Kvízomaty jsou podle policejního prezidia také nelegální. Jeden přístroj vynáší provozovateli odhadem desítky a někdy i stovky tisíc korun měsíčně.

Kvízomat je v podstatě výherní automat
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

Za říjen a listopad zkontrolovali policisté v Brně stovku provozoven. V patnácti z nich narazili na nelegální automaty i kvízomaty. Ty označují za jakousi náhražku automatů. Ovšem také nelegální. V hracích automatech policisté zajistili čtyři sta tisíc korun, v kvízomatech kolem padesáti tisíc korun. Přístroje podle nich vynášejí měsíčně mnohem víc.

Policie se začala zabývat nelegálním provozem automatů před dvěma lety, kdy začal platit zákaz takových přístrojů. Někteří provozovatelé se s tím odmítli smířit a tyto hry provozovali nelegálně. „Obvinili jsme čtyři lidi za neoprávněné provozování loterií a sázkových her, jsou ohroženi sazbou vězení dvou let,“ řekl vedoucí oddělení hospodářské kriminality Vladimír Machala.

Vznikl nový druh vědomostních automatů

Přístroje z města postupně mizí, zůstávají pouze v provozovnách, kterým ještě ministerstvo financí nestihlo odebrat licenci k provozu. Licence odebírá postupně. Legálních přístrojů je odhadem do stovky. Vladimír Machala upozornil i na to, že vznikají herny, kam mají v různých podnicích přístup jen ověření lidé. Některé mají i zadní únikové východy. „Když jsme posunuli kvízomaty mimo hru, objevila se jiná a obdobná soutěž nazvaná IStars. Systém požaduje více odpovědí na otázky a je to poměrně zdlouhavá záležitost, než se hráč dostane takzvaně k točení s válci,“ popsal Vladimír Machala. U takových přístrojů zatím policisté nevědí, jestli jsou, nebo nejsou nelegální. Na rozboru pracuje ministerstvo financí.
„V současné době zkoumáme, jaké je zastoupení náhody v těchto přístrojích. Protože vědomostní a dovednostní prvek je zřejmý,“ řekl náměstek ministra financí Ondřej Závodský.

V Česku funguje od loňska hazardní Kobra

V Česku už funguje od loňského července speciální policejní tým Výhra zaměřený na nelegální provozování automatů. Dosud si připsal ve spolupráci s šedesátkou policejních útvarů devadesát trestních řízení, ve kterých byly kromě nelegálních výherních automatů zadrženy dva miliony korun v hotovosti a další dva miliony na účtech.