Chanov se zmenšuje, dva paneláky jdou k zemi

Dva panelové domy chce zbourat mostecká radnice na sídlišti Chanov a demolice prvního z nich již začala. Na řadu přišel nejprve menší z nich, třípatrový. Druhý má sedm pater. Oba domy jsou několik let prázdné, zbývají z nich jen skelety a podle radnice jsou nebezpečné.

Video Události
video

Most začal s demolicí dvou vybydlených panelových domů v Chanově

Demolice dvou zdevastovaných panelových domů, která právě začala, potrvá déle než měsíc. Podle mosteckého primátora Jana Paparegy (Severočeši Most) by mohly být oba paneláky zbourány koncem roku, záleží však na počasí. Do příštího roku se potom protáhnou dokončovací práce.

Na sídlišti Chanov jsou torza třípatrového a sedmipatrového paneláku. Jako první jde k zemi menší z nich, s pomocí obřích hydraulických nůžek by ho stavební firma měla rozebrat za dva dny. „Potom to rozdrtíme na drtičce. Materiál se využije na jiné stavbě,“ popsal majitel společnosti APB Plzeň Petr Březina. Až po jeho demolici prvního domu začne firma bourat i vyšší konstrukci. Na místě zbouraných domů žádné nové nevzniknou, město počítá se zatravněnou plochou.

Radnice trvá na tom, že je demolice nutná. „Ty skelety jsou nebezpečné svému okolí a my chceme předejít nějakému výraznému zranění, nebo dokonce nějakým ztrátám na životě,“ vysvětlil primátor. Bourání ovšem není zadarmo, Most za ně zaplatí 3,1 milionu korun. Cena je ovšem zhruba čtvrtinová oproti ceně, se kterou počítal projektant.

I oslovení obyvatelé sídliště Chanov jsou s bouráním smířeni. „Alespoň to tady bude čistější,“ očekává Hana Harakalová ze sídliště. Jaroslav Bača dodal, že k si k ruinám chodily hrát děti. „Bylo to nebezpečné, protože tam lezly,“ podotkl.

Jak zdůraznil primátor, většinu nákladů pokryje dotace státu. Město by konkrétně mělo od ministerstva pro místní rozvoj dostat 80 procent potřebných peněz. Ministerstvo letos nabízí jako příspěvky na demolice nebezpečných staveb celkem 70 milionů korun a ještě štědřejší bude napřesrok.

„Na příští rok jsem vyhlásila výzvu, od poloviny října už běží termín, na 130 milionů korun. Je tam opravdu velké množství peněz,“ uvedla ministryně Karla Šlechtová (ANO). Dotační program je podle ní nutný proto, že „polorozpadlých, vybydlených baráků je v ČR enormní množství“.

Mostecká radnice uvažuje o tom, že požádá o dotace i z nové výzvy, chtěla by zbourat jeden dům z bloku 100. Demolice chystá také nedaleký Litvínov, který se chce zbavit bývalé ubytovny. Sousední Obrnice již letos uspěly s žádostí o dotace na demolici dvou paneláků.

Starostové z regionu by také chtěli, aby jim stát přispěl na výkupy zdevastovaných nemovitostí, které však patří soukromým vlastníkům a města na jejich výkup nemají peníze. Na to však podle ministryně pro místní rozvoj nejsou dotace možné. „Stát nemůže uhradit výkup majetku, který obec prodala v rámci privatizace, to je proti rozpočtovým pravidlům. Nicméně budeme uvažovat o půjčce ze státního fondu rozvoje bydlení a ještě pořád jsme ve fázi analýzy,“ shrnula.