EU chce vymazat oxid uhličitý produkovaný lidmi. Tuzemské oceláře to údajně zruinuje

Hutní podniky v Moravskoslezském kraji by mohly podle jejich zástupců do několika let zbankrotovat. A to v případě, že projde návrh Evropské komise (EK), který má vést k takzvané nízkouhlíkové ekonomice, tedy k výraznému omezení emisí oxidu uhličitého. Hutě by za emisní povolenky platily podle zástupců ocelářů o miliardy korun navíc oproti současnému stavu.

Video Oceláři brojí povolenkám
video

Oceláři brojí proti povolenkám

„Emisní povolenky potřebujeme k tomu, abychom mohli vyrábět surové železo a surovou ocel, protože při této výrobě vzniká oxid uhličitý,“ sdělila mluvčí ArcelorMittal Barbora Černá Dvořáková. Ten podle názoru řady vědců způsobuje takzvané globální oteplování.

Hutě oxid uhličitý produkují hlavně při produkci surové oceli a železa – tedy při takzvané prvovýrobě. Od roku 2021 by za to měly zaplatit miliardy. Ozývají se proto hlasy, že by to mohl být konec hutní prvovýroby v Česku i střední Evropě. „To by v regionu znamenalo ztrátu tisíců pracovních míst,“ poznamenala redaktorka České televize Pavla Daňková.

Roční náklady na povolenky by u ostravského ArcelorMittalu a Třineckých železáren znamenaly v letech 2021 až 2030 náklady téměř dvou desítek miliard korun.

„Je to 18 miliard, které budou vytaženy z těchto společností, bez toho, abychom se tomu mohli bránit, abychom na to mohli reagovat.“

Jan Czudek

generální ředitel Třineckých železáren

„Tak vysoké dodatečné náklady by bezpochyby znamenaly konec výroby oceli v ČR. Výroba by se pak jednoduše přesunula do zemí, jako je Čína, kde se na jednu vyrobenou tunu oceli průměrně vypustí do ovzduší o 50 procent více oxidu uhličitého než v EU,“ uvedli odboráři z českých hutních podniků.

„Ocelářské firmy nemohou přesunout tyto dodatečné náklady na zákazníky, protože soutěží s výrobci ze zemí mimo EU, třeba právě z Číny, jimž žádné náklady na povolenky nevznikají, nebo jsou zanedbatelné,“ uvedl předseda odborové organizace závodu ocelárna ArcelorMittalu Ostrava Roman Bečica. „V Moravskoslezském kraji je tak v hutních podnicích přímo ohroženo 15 000 pracovních míst a dalších až 45 000 navazujících míst,“ dodal.

Okolo 150 odborářů z České republiky již v listopadu v Bruselu na podporu evropského hutního průmyslu demonstrovalo. Akce se zúčastnilo kolem 12 000 ocelářských pracovníků z celé Evropy. Jednalo se o letošní druhou demonstraci.

Návrhem evropské komise, který je podle ocelářů likvidační, se bude výbor evropského parlamentu pro životní prostředí zabývat osmého prosince.