Obyvatelé obcí z okolí Březiny dosáhli malého vítězství. Armáda zpřístupní část vojenského újezdu

Armáda otevře pro pěší jednu z cest procházejících vojenským újezdem Březina. Během jednání o vstupu do prostoru se na tom shodli zástupci obcí ležících v jeho okolí a představitelé armády. Obce usilují o zpřístupnění celého újezdu. O dalších změnách chtějí s armádou jednat na začátku příštího roku.

Zákaz vstupu do vojenského újezdu
Zdroj: ČT24

Cesta vedoucí z Krásenska do Kulířova přes vojenský újezd je dlouhá zhruba dva kilometry. Místní, kteří se chtěli dostat z jedné obce do druhé, museli ale újezd objíždět a cesta se jim podstatně prodloužila. Pěší teď budou moci cestu znovu používat. Zbývající zůstanou stále v pracovní dny uzavřené.

I to ale obce považují od armády za vstřícný krok. „Chceme za to armádě poděkovat. V boji za úplné zpřístupnění celého újezdu chceme ale dál pokračovat,“ říká starostka Krásenska Hana Šíblová (KDU-ČSL). Podle ní jsou cesty dostatečně vzdálené od vojenských prostor, kde se opravdu střílí.

Od ledna tohoto roku je návštěva Vojenského újezdu Březina možná jen o víkendech a svátcích. K petici za volnější vstup do prostoru se připojilo 19 obcí Vyškovska a Prostějovska. Návrhy na další otevírání újezdu starostové obcí z jeho okolí připraví do poloviny prosince. O jejich schválení pak budou se zástupci armády jednat na začátku příštího roku.