Poláci houfně převádějí firmy do Česka. Obávají se vysokých daní ve své domovině

V posledních měsících přibývá velké množství Poláků, kteří chtějí převést své podnikání nebo začít podnikat na území České republiky. Zatímco na začátku roku se jich v poradnách v Moravskoslezském kraji registrovalo několik týdně, teď poradci vyřizují desítky žádostí denně. 

Video Poláci míří do Česka
video

Poláci míří do Česka

Podle redaktorky České televize Lucie Poništové jsou za tím přívětivější podmínky, které panují v Česku.

„Česká republika má podle polských podnikatelů, se kterými jsme natáčeli, přehlednější daňový systém a větší stabilitu pro začínající i zkušené podnikatele,“ uvedla Poništová, podle níž je dalším důležitým faktorem také možnost daňových úlev, které jsou podle nich v České republice také nastaveny lépe.

Poláci jako další z důvodů, proč převádějí firmy do Česka, uvádějí, že se obávají i zvýšení daní z příjmu. V Polsku teď podnikatelé platí daně buď v sytému progresivním, ve výši 18 nebo 32 %, nebo rovnou daň ve výši 19 %. Plátce si sám zvolí, jak chce platit. Rovná daň by ale mohla být zrušena. V Česku je sazba daně z příjmů právnických osob nastavena na devatenáct procent.

Polská vláda v poslední době čím dál častěji mluví o tom, že daň ve výši 19 % rovnou zruší, což přinutí podnikatelé s vyššími příjmy platit daně ve výši 32 % a to byl velký skok, daňové zatížení by se tak výrazně zvýšilo.

Lucie Poništová

redaktorka České televize

Zatímco na začátku roku registrovali úředníci 4–7 zájemců o změnu sídla podnikání týdně, aktuálně jich mají klidně i 40–50 denně. Své podnikání tady registrují jak z bližších polských měst, tak i z těch vzdálenějších, jako je třeba Lublin nebo Gdaňsk.