Nejvyšší soud zpřísnil dvěma policistům trest za zbití bezdomovce. Odsedí si o dva a půl roku víc

Nejvyšší soud zpřísnil dvěma bývalým policistům Janu Perglovi a Lukáši Zahradníkovi trest za zbití bezdomovce v Plzni. Místo čtyř let si oba odpykají šest a půl roku. Bezdomovec po dvou dnech zemřel. Dobře vycvičení policisté podle soudu museli vědět, že použitá míra násilí může mít nejvážnější následky.

Odsouzení policisté Jan Pergl a Lukáš Zahradník
Zdroj: ČTK Autor: Pavel Němeček

K Nejvyššímu soudu případ dvou bývalých policistů doputoval od Vrchního soudu v Praze. Ten letos v červnu oba muže poslal do vězení na čtyři roky. Snížil jim tak původní trest na polovinu. Ani s tím nesouhlasili a podali dovolání k Nejvyššímu soudu.

Odvolal se i státní zástupce Pavel Zeman, podle kterého byl naopak trest nízký. Nesouhlasil s tím, že vrchní soud čin z roku 2013 kvalifikoval jako těžké ublížení na zdraví v prvním, nejmírnějším odstavci. Podle způsobu, jakým vedli útok, museli být obžalovaní podle Zemana srozuměni nejen s tím, že způsobí těžkou újmu na zdraví, ale možná i smrt.

K tomuto názoru se teď přiklonil i Nejvyšší soud. „Lépe než běžná populace byli informováni o tom, kde a jaké důležité orgány se na lidském těle nacházejí,“ řekla soudkyně Věra Kůrková. Polehčující okolností je například dosavadní bezúhonnost.

Expolicisté stále tvrdí, že čin nespáchali a za smrt bezdomovce zodpovědní nejsou

Nejvyšší soud uznal oba muže vinnými z těžkého ublížení na zdraví a zneužití pravomoci. Trest vykonají ve věznici s dozorem. Po středečním rozhodnutí soudu jim zbývá jako poslední mimořádný opravný prostředek ústavní stížnost. Museli by argumentovat porušením svých základních práv.

Odsouzení se jednání Nejvyššího soudu nezúčastnili. Jejich obhájce s novináři hovořit nechtěl. V písemném vyjádření expolicista Lukáš Zahradník uvedl, že odmítá přímou zodpovědnost, čin nespáchal a odsouzení pociťuje jako křivdu, která postihuje nejen jeho samotného, ale i rodinu.

Také Jan Pergl napsal, že se činu nedopustil v podobě, za kterou byl uznán vinným.

Soudy nejprve policisty obžaloby zprostily, pak je odsoudily na 8 let

Krajský soud v Plzni nejprve policisty zprostil obžaloby, po zásahu vyšší instance pak oběma letos v lednu uložil osm let. Vrchní soud v Praze ale rozsudek zmírnil na polovinu. Podle pravomocného verdiktu Pergl a Zahradník v říjnu 2013 bezdomovce uhodili obuškem, pak ještě zkopali a způsobili mu vážná zranění. Oba expolicisté obvinění popírali, s mužem se prý setkali, ale nepoužili proti němu násilí.

Příčinou útoku policistů na sedmapadesátiletého bezdomovce bylo podle obžaloby oznámení, že obtěžoval ťukáním na okno ženu v ubytovně. Policisté ho našli v nedaleké osadě bezdomovců v Borské ulici. Tam muže vyzvali, aby šel s nimi na služebnu. Při tom ho podle ostatních bezdomovců dvakrát praštili přes záda obuškem.

Na přilehlé panelové cestě, kde už byli policisté s mužem sami, ho podle obžaloby ještě zkopali těžkými služebními botami. Zlomili mu tím žebro, poranili slezinu, způsobili masivní krvácení do břicha a výrony. Bezdomovec nevyhledal lékařskou pomoc, která mu mohla zachránit život, a po dvou dnech zemřel.