Náměstek brněnského primátora Hollan zůstává ve funkci. Zastupitelé jeho odvolání neodhlasovali

Matěj Hollan (Žít Brno) zůstane ve funkci primátorova náměstka v Brně. Rozhodli o tom dnes brněnští zastupitelé, kteří ve veřejném hlasování nepodpořili návrh bývalého primátora Romana Onderky (ČSSD) na Hollanovo odvolání. Zastupitelé zařadili na program návrh Hollanova odvolání až napotřetí. Nepovedlo se to ani ODS a ani na podnět občana Brna. ODS nasbírala k Hollanovu odstoupení deset důvodů. Například jeho jízdu načerno v MHD nebo předražené služební cesty.

Matěj Hollan zůstává v křesle náměstka primátora města Brna
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Pro návrh bývalého primátora Romana Onderky (ČSSD) odvolat Matěje Hollana (Žít Brno) z funkce náměstka zvedlo ruku 17 zastupitelů z celkových 55. Pro hlasovali přítomní zastupitelé z ČSSD, ODS a KSČM. Proti hlasovalo jen Žít Brno s Piráty vyjma Tomáše Koláčného, který se zdržel. Proti byl i primátor Petr Vokřál (ANO) a koaliční Martin Ander a Jana Drápalová (oba SZ). Hlasování se zdrželo kromě Vokřála celé hnutí ANO a další koaliční zastupitelé z KDU-ČSL i TOP 09.

„Některé věci, které o mně lživě šíří média, a další, které jsou pravdivé, se kolegům nelíbí. Já to chápu a pokusím se to napravit,“ reagoval Matěj Hollan. Odstoupit sám ale nehodlá. „Každý den přemýšlím nad tím, jestli to dělám dobře, nebo ne. Zatím jsem nedospěl k tomu, že bych měl odstoupit. Pokud k tomu dospěju, tak odstoupím, nebo mě někdo odvolá, až to překročí nějakou míru, kterou lze akceptovat,“ dodal Hollan.

Na zastupitelstvu se objevily i transparenty s nápisy: „P. Hollane, odstupte. Hollan = ostuda Brna. Kdo lže, ten krade, Hollane. Chcu!!! Brno bez Hollana.“ Stáli u nich studenti, kteří se k nim však nijak nehlásili. V dotazech a připomínkách občanů vystoupilo několik lidí, kteří kritizovali Hollana a tvrdili, že je nekompetentní k tomu, aby dělal náměstka pro dopravu. Lidé pak měli výtky k různým situacím spojeným s Hollanem.

Do programu se podařilo zařadit hlasování o Hollanovi až napotřetí

Nejprve navrhla Hollanovo odvolání ODS, avšak zařazení bodu do programu podpořilo jen 19 zastupitelů z celkových 55. K většině je potřeba nejméně 28. Poté navrhl usnesení o tajném hlasování o Hollanovi občan David Bartas. Podle jeho navrženého usnesení měl Matěj Hollan v případě schválení vyvodit osobní zodpovědnost ze svého chování a zvážit rezignaci. Ani tento návrh, který si osvojil brněnský předseda ODS Libor Šťástka, ale zastupitelstvo na program nezařadilo. Pro bylo jen 20 zastupitelů. Do programu se podařilo hlasování zařadit až napotřetí na návrh Romana Onderky (ČSSD).

Jízda načerno a předražené služební cesty

ODS sepsala deset důvodů pro Hollanovo odstoupení. Mezi nimi je nedávná Hollanova jízda v MHD bez platného lístku, při níž ho odhalili revizoři. Náměstek zodpovědný za dopravu tvrdil, že si normálně lístky kupuje, ale tentokrát prý zapomněl, protože hledal klíče. ODS považuje za ostudu i na internetu zveřejněné video, jak Hollana v ukrajinském nevěstinci bičuje žena, nebo jeho slova o tom, že v minulosti „bylo v Brně vícero národností, které jsme si dílem zplynovali.“ Hollan se za tato slova v minulosti omluvil.

Za problematickou ODS označila i kauzu dlouholetého ředitele Divadla Radost Vlastimila Pešky. „I když vyhrál výběrové řízení, Hollan oznámil, že ho za rok vymění jeho známý Tomáš Pavčík. Na nátlak divadla a veřejnosti od toho ustoupil,“ řekl předseda brněnské ODS Libor Šťástka. Dodal, že díky Hollanovu Žít Brno mohou dostat sociální byty i lidé, kteří dluží na nájemném statisíce. Za další důvod ODS označila Hollanovy předražené cesty do zahraničí. Hollan, který je zodpovědný také za kulturu, absolvoval například cesty do zahraničí proto, aby se inspiroval pro stavbu Janáčkova kulturního centra. Žít Brno už dříve označilo důvody ODS za nepravdy a výmysly.