Mladík obžalovaný z vraždy studentky v brněnském arboretu tvrdí, že tam vůbec nebyl

Třiadvacetiletý Radúz Šafránek obžalovaný z březnové vraždy studentky v arboretu Mendelovy univerzity v Brně u soudu vinu popřel. Tvrdí, že v arboretu ten den odpoledne vůbec nebyl. Bývalého přítele zavražděné čtyřiadvacetileté dívky policisté zadrželi den po činu. Za krádež a vraždu muži hrozí 15 až 20 let ve vězení, případně výjimečný trest.

Mladík obžalovaný z vraždy studentky vinu popírá
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Radúz Šafránek u Krajského soudu v Brně odmítl vypovídat ze zdravotních důvodů, vyjadřovat se chce jen k jednotlivým důkazům. „Ten čin jsem nespáchal, v arboretu jsem nebyl,“ řekl před soudem Šafránek. V přípravném řízení vypovídal, že to odpoledne byl na túře v brněnských Maloměřicích. Před soudem řekl, že schůzku s dívkou považoval za zrušenou kvůli špatnému počasí. Pak tvrdil, že dívka na jejich schůzku zapomněla kvůli tomu, že měla domluvenou konzultaci se svým profesorem.

Jeho kamarádi ho ale podle výpovědí poznali na záběrech bezpečnostní kamery z lávky z arboreta. Podle státní zástupkyně Evy Žďárské si obžalovaný mladík na schůzku s dívkou přinesl bodně-řezný nástroj a s velkou intenzitou jí zasadil mnohočetné rány do obličeje, břicha, zad i do rukou a nohou. Pak jí vzal kabelku a kabát. Napadená dívka se zvlášť surovému útoku bránila, ale podle žalobkyně rány pronikly až do lebky a zasáhly mozek.

Ve vazbě si chtěl mladík ublížit

Matka mladíka ho popisuje jako tichého, pozorného a v kolektivu oblíbeného. „Nedokážu si představit, že by Radúz spáchal to, z čeho je obviněný, tohle si vůbec nedokážu představit,“ řekla ve výpovědi. Ze zprávy vězeňské služby vyplývá, že je možné, že chtěl mladík ve vazbě spáchat sebevraždu. „Obžalovaný se chtěl ve vazbě sebepoškodit,“ četl soudce Petr Jirsa.

Rodiče zavražděné chtějí odškodnění pro každého z nich jeden a půl milionu korun, bratr dalších osm set tisíc korun. Podle vyjádření rodiny šla dívka toho dne odpoledne na konzultaci se svým školitelem diplomové práce, poté na předem dohodnutou schůzku se svým expřítelem. Na ní si měli vyříkat důvod rozchodu. „Řekla, že na schůzku s Radúzem musí jít, protože chce mít jednou pro vždy od něho pokoj,“ řekla matka zavražděné dívky.

Profesor, se kterým měla zavražděná dívka toho odpoledne schůzku ohledně diplomové práce, vypověděl, že jejich konzultace trvala asi do půl čtvrté. „Odcházela spokojená, dohodli jsme se, o čem ta práce bude,“ stálo v jeho výpovědi.

Mladík obtěžoval dívku i po rozchodu, psal jí, volal a plakal

Podle matky zavražděné dívky se mladí lidé začali scházet na konci srpna 2015 a vídali se

jednou týdně. Vztah trval do začátku prosince, kdy ho dívka ukončila. Mladík ji ale prý dál obtěžoval komunikací na sociální síti a posílal jí textové zprávy, koncem roku jí pak volal a opakovaně plakal. V únoru nakonec dívka souhlasila s tím, že se s ním setká a promluví si.

Zavražděnou studentku našli v úterý 8. března odpoledne v arboretu kolemjdoucí. Byla ubodaná a ležela pod keřem částečně zakrytá větvemi. Vyšetřováním se prokázalo, že se vražda stala zhruba ve čtyři hodiny. Dívčina bývalého přítele zadrželi policisté hned druhý den. Krátce na to byl obžalován z vraždy. Hlavní soudní líčení by mělo trvat tři dny. Vypovídat budou další svědci a soudní znalkyně z oboru psychologie a psychiatrie.