Provozní hotelu, kde host zemřel na legionellu, dostal čtyři roky vězení

Okresní soud ve Zlíně v pondělí uložil pětatřicetiletému Pavolu Šindolárovi z Prahy trest čtyři roky a dva měsíce vězení za obecné ohrožení a ublížení na zdraví. Muž byl provozním ředitelem hotelu v Březůvkách na Zlínsku, kde se ve vodě objevila nebezpečná bakterie legionella. Jeden host na následky onemocnění zemřel.

Pavol Šindolár u soudu
Zdroj: ČTK Autor: Dalibor Glück

Podle policie po pobytu v hotelu předloni zemřel na nemoc způsobenou touto bakterií jeden cizinec a další muž onemocněl. Provozní ředitel hotelu Šindolár podle obžaloby v zařízení ubytovával i poté, co mu hygienici kvůli legionelle provozování hotelu zakázali.

Šindolárovi hrozilo až deset let vězení. U soudu svou odpovědnost přiznal. Uvedl však také, že hotel chtěl mít otevřený i přes problémy jeho majitel František Divoký. Ten ale v pondělí u soudu řekl, že je pouze vlastníkem objektu. Podle svých slov ho pronajal brněnské firmě Amasco, jež hotel provozovala.

Podle obchodního rejstříku Amasco patří Máriovi Macejkovi ze Slovenska, podle Šindolára je ale jejím skutečným majitelem Divoký, jenž to ale odmítl.

Bakterii našli hygienici v pitné a teplé vodě v hotelu laboratorní analýzou. Provozovatel podle obžaloby hotel nezavřel, navíc na internetu dál nabízel zvýhodněné pobyty. Podle policie tak ohrozil minimálně 36 lidí.

Šindolár řekl, že udělal většinu úprav, které požadovali hygienici - například ve sprchách či chemické ošetření vody. Hotel prý otevřel, „když mu bylo řečeno, že všechno je opraveno z 80 procent a že hotel má otevřít“. Kdyby byl hotel jeho, prý by to neudělal. Hosté podle Šindolára o problémech nevěděli.

Jeden nemocný sice přežil, je ale invalida

Pětapadesátiletý muž po návštěvě hotelu na konci roku 2014 onemocněl. Nejdříve měl jen vysoké teploty, poté začal ztrácet stabilitu a špatně mluvil. Do nemocnice ho odvezla záchranná služba, upadl na dva měsíce do komatu, poté byl měsíc na jednotce intenzivní péče a další měsíc na rehabilitačním oddělení, kde se začal učit znovu chodit.

Dosud navštěvuje lékaře, bere léky a byla mu přiznána invalidita třetího stupně, nepracuje. Podle znalce mohl i zemřít.

 

Případ začal ohlášením onemocnění cizince bakterií legionella Krajské hygienické stanici ve Zlíně. Cizinec na tuto nemoc zemřel po návratu do své vlasti z krátkého pobytu ve wellness hotelu.

Pracovníci hygienické stanice podle policie ve vodě v hotelu zjistili až 1500násobné překročení hygienického limitu bakterie legionella. Hygienici o kontaminaci ihned vyrozuměli provozovatele, ten podle obžaloby ale nezbytná opatření neučinil.