Kvůli štěnicím se stěhovaly v Přerově desítky lidí. Objevila se i legionella

Přerovská radnice řeší v těchto dnech problémy se štěnicemi i bakterií legionellou, která zasáhla do života řady obyvatel městských bytů. Kvůli štěnicím musely být vystěhovány z bytů v Kojetínské ulici dvě desítky nájemníků, město je přestěhovalo do provizorních bytů v sousední Husově ulici.

Video Legionella a štěnice v Přerově
video

Legionella a štěnice v Přerově

Zdroj: ČT24

Parazitující hmyz se tam objevil už před časem, opakovaná likvidace formou postřiku však nepomohla.

„Proto bylo třeba přistoupit k razantnějšímu řešení, vystěhovat lidi z domů do provizorního bydlení a jejich dům vyplynovat. Podle deratizérů je to jediná možnost, jak se v daném případě štěnic zbavit,“ uvedl Miloslav Dohnal z přerovského magistrátu.

Do dočasného bydlení v domu v Husově ulici se lidé stěhovali ve čtvrtek. Vzít si mohli jen jedno oblečení a základní hygienické potřeby, ostatní věci musely zůstat v bytech. Z pěti bytů se sestěhovali do dvou, každá rodina dostala pokoj k provizornímu užívání.

„Oba byty jsou vytápěny a teplá voda je pouze v jednom z bytů, má však sloužit pro všechny. Protože si obyvatelé nebudou moci v náhradních bytech vařit, zajistili jsme jim teplý čaj po celý den a v poledne teplý oběd, který jim bude dovezen,“ doplnila Eva Pospíšilíková z oddělení bytové správy přerovského magistrátu. Úředníci předběžně počítají s tím, že do bytů v Kojetínské ulici se lidé vrátí v pátek dopoledne.

Legionella opanovala trubky s teplou vodou

Kromě štěnic řeší město aktuálně problém s bakterií legionellou, která byla pozitivní po nedávných odběrech na sedmi adresách. Jde o šest pečovatelských domů a bytový dům v ulici generála Štefánika. Lidé se kvůli tomu nemohou sprchovat teplou vodou. Podle zástupců radnice má město problém pod kontrolou, řekla její mluvčí Lenka Chalupová.

„Je důvodné se domnívat, že se bakterie nachází jak v přípravě teplé vody, tak i v rozvodech domů. Obyvatelé už byli poučeni, aby teplou vodu neužívali na sprchování. Běžně ji požívat mohou, legionella se totiž přenáší jen vdechováním par a aerosolů,“ uvedla Petra Hirschová z oddělení bytové správy přerovského magistrátu. Problém nyní řeší město dezinfekcí rozvodů.

S legionellou naposledy město bojovalo na přelomu roku. Bakterie byla objevena v osmi přerovských bytových domech. Dva z nich byly přitom rovněž domy s pečovatelskou službou. Bakterie legionella může způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic. Nejohroženější jsou lidé s oslabenou imunitou.