Bude Kotva památkou? Ministerstvo rozhoduje

Ministerstvo kultury zahájilo řízení o prohlášení pražského obchodního domu Kotva za kulturní památku. Zatím není jasné, jak dlouho potrvá a zda bude známá stavba po rozhodnutí památkově chráněná. Ze srovnatelných objektů ze stejné doby je za památku prohlášen obchodní dům Máj v Praze. Obchodní dům Ještěd v Liberci od stejného architektonického studia SIAL ale ochranu státu nedostal a byl zdemolován kvůli novostavbě.

Kotva
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Pokus o zápis Kotvy na seznam památek už se jednou uskutečnil, byl ale neúspěšný. V roce 2007 ho navrhnul historik architektury Rostislav Švácha. Tentýž člověk stojí za zapsáním Máje do seznamu. „Řízení o prohlášení OD Kotva bylo zahájeno v září, nyní běží standardní cestou,“ řekla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Kotva vyrostla u pražského náměstí Republiky v letech 1970 až 1975 a po svém otevření patřila mezi největší obchodní domy v Evropě. Je považována za jednu z nejzajímavějších československých budov 70. let. Její půdorys připomíná včelí plástev a tvoří ho několik do sebe zaklesnutých šestihranů. Budovu navrhli manželé Věra a Vladimír Machoninovi.

Ministerstvo rozhoduje i o dalších budovách

Úřad v současné době posuzuje také případnou památkovou ochranu objektů známých pod společným názvem Transgas na Vinohradské třídě v Praze. Jejich současný majitel chce budovy postavené ve stylu brutalismu odstranit a postavit na jejich místě kancelářský objekt. Ministerstvo má na stole také kauzu Libeňského mostu, v jeho případě čeká na doplnění podkladů, týkajících se technického stavu mostu, uvedla mluvčí.

Naopak odmítnutím prohlásit objekt za kulturní památku skončil případ budovy Omnipolu v Praze v ulici Nekázanka, který prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Řízení bylo takto rozhodnuto v červenci navzdory tomu, že Národní památkový ústav označil navrhované práce za vyloučené. Památkový odbor pražského magistrátu ale loni dal přestavbě povolení. Pražští památkáři konstatují, že změna pláště domu nenaruší hodnoty památkové rezervace. Zároveň stavba podle nich nesplňuje kritéria pro prohlášení za památku.

Hraje se i o Hotel Thermal 

Ministerstvo kultury také řeší další stavbu manželů Machoninových. Hotelový komplex Thermal v Karlových Varech. Podle ministerstva bylo řízení o prohlášení objektu za kulturní památku zahájeno 13. září.

Stát, kterému hotel postavený pro pořádání mezinárodního filmového festivalu patří, chce objekt rekonstruovat. Pokud by se hotel stal památkou, musely by se veškeré práce činit v součinnosti s památkáři. Hotel po úbytku ruských hostů hledá klientelu, loni měl zisk 3,2 milionu korun, o 5,5 milionu korun méně než předloni.