Karlovarský kraj bude řídit koalice v čele s vítězným ANO. Hejtmankou Vildumetzová

V Karlovarském kraji sestaví koalici ANO, ODS, Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst (HNHRM), Piráti a SPO. Jejich zástupci podepsali koaliční smlouvu. V zastupitelstvu bude mít koalice 24 ze 45 křesel. Hejtmankou se stane Jana Vildumetzová (ANO). Jediný region, kde se politici ještě nedohodli, je Ústecký kraj.

Video Události
video

Události: Hejtmankou Karlovarského kraje bude Jana Vildumetzová

Říjnové volby na Karlovarsku vyhrálo hnutí ANO, které získalo 13 mandátů. Za ním skončila ČSSD s osmi mandáty a KSČM s šesti zastupiteli. Čtvrté hnutí STAN s podporou KDU-ČSL, KOA a TOP 09 má v zastupitelstvu pět křesel, ODS čtyři křesla. HNHRM, Piráti a koalice SPO-SPD mají po třech zastupitelích.

„Když jsme nejdříve podepisovali dohodu o společném jednání o koalici, mysleli jsme, že k nám ještě přistoupí STAN. STAN to ale dvakrát odmítlo a my potřebujeme, aby ta vláda byla stabilní a funkční. Takže jsme oslovovali i další subjekty a podařilo se nám najít programovou shodu, a tak jsme ještě další subjekt přidali,“ vysvětlila začlenění SPO do koalice Vildumetzová.

Na ministerstvu Vildumetzová skončí

Jana Vildumetzová nyní pracuje jako náměstkyně ministra vnitra. „Podle zákona o volbách do krajů si po ustavujícím zastupitelstvu do tří dní musím, pokud budu zvolena, vybrat jednu z těchto funkcí. Pokud budu zvolena, tak bych si vybrala hejtmanku Karlovarského kraje,“ ubezpečila politička.

V devítičlenné radě bude mít ANO čtyři místa, dva radní bude mít ODS a po jednom Piráti, HNHRM a SPO. Hejtmanka za ANO bude mít na starosti finance, investice a vnitřní věci, její kolegové pak kulturu a památkovou péči, sociální věci a bezpečnost a dopravu.

Dva radní za ODS budou spravovat resorty životního prostředí a zdravotnictví. HNHRM si ponechá správu majetku a radní za Piráty bude mít na starosti regionální rozvoj a informatiku. Piráti ale získají i jednoho uvolněného zastupitele navíc, ten bude mít na starosti lázeňství, cestovní ruch a aktivity kolem zápisu na seznam UNESCO. Jeden radní za SPO, kterého ANO přetáhlo z koalice SPO-SPD, bude mít na starosti školství.

Starostové nabídky ANO odmítli

ANO zvalo do koalice i hnutí STAN, to ale preferovalo buď koalici na základech dosavadní spolupráce na kraji, jen navíc s Piráty, anebo širokou koalici demokratických stran bez komunistů a extremistů. Bez STAN nezbývalo hnutí ANO nic jiného, než hledat další partnery jinde.

Jednotná ohledně koalice s ANO nebyla ani ODS. Část strany byla spíše pro širší koalici, části zase vadila minulost budoucí hejtmanky, která získala politickou praxi právě v barvách občanských demokratů.

Jak uvedl krajský předseda občanských demokratů Jiří Vaněček, strany mají nyní 48 hodin na získání všech svých zastupitelů pro koaliční dohodu. Budou tedy přesvědčovat i zastupitele, kteří zatím s dohodnutou koalicí měli problém.

Karlovarský kraj v posledních čtyřech letech vedla nejprve koalice KSČM a ČSSD. Ta se po dvou letech rozpadla a v kraji vznikla široká koalice ČSSD, ODS, TOP 09 a Starostů za Karlovarský kraj a HNHRM.