Starostu Jižního Města vyzvali k odstoupení i členové jeho rady

Členové jeho vlastní rady vyzvaly k rezignaci starostu Prahy 11 (Jižního Města) Jiřího Štylera (HPP11). Na Jižním Městě se sice již na jaře rozpadla koalice starostova hnutí s ANO a TOP 09, ve vedení městské části však stále zůstávají zástupci všech tří stran. Radní a zastupitelé za ANO a TOP 09 však kritizují některé starostovy kroky, například dopis, který napsal do Bruselu kvůli dostavbě Pražského okruhu.

Starosta Prahy 11 Jiří Štyler
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Hnutí pro Prahu 11 je v jihoměstské radě v menšině, po jarním rozporu v koalici mu zůstala pouhá dvě křesla a nyní žádají ANO a TOP 09, aby se hnutí vzdalo i toho starostenského – přesněji, aby na něm již neseděl Jiří Štyler. On sám uvedl, že o žádné výzvě k rezignaci neví. „Nemám se k čemu vyjadřovat, nečetl jsem to,“ řekl.

Podle TOP 09 a ANO poškozuje Štyler dobré jméno Jižního Města. „Pane starosto, Vaše další setrvání ve funkci bude přinášet jen další a další problémy. Proto Vás žádáme, abyste odstoupil. Tímto krokem městské části Praha 11 a jejím obyvatelům jen prospějete,“ napsali zastupitelé bývalých koaličních stran ve své výzvě.

Starostovi Štylerovi vytýkají ANO a TOP 09 například dopis, který napsal Evropské unii kvůli dostavbě Pražského okruhu. „Obsah dopisu je v zásadním rozporu s usnesením zastupitelstva,“ upozornil radní Jakub Lepš (TOP 09). Podle autorů výzvy také Jiří Štyler prosadil do radničních novin proti názoru redakční rady politicky motivovaný článek.

Zastupitelé starostovi vyčítají i jeho údajnou snahu o odtržení Jižního Města od Prahy, což však Štyler důrazně odmítal. Nyní popřel starosta Jižního Města i další výhrady svých kritiků. Není podle něj možné, aby ze své pozice ovlivňoval obsah radničního listu, když je jeho hnutí v radě ve výrazné menšině.

Koalice v Praze 11 nefunguje od března, kdy opozice spolu s koaličními TOP 09 a ANO prosadila odvolání místostarosty Ladislava Kose a později také radní Šárky Zdeňkové (oba HPP11) z rady. Za samotným starostou však TOP 09 a ANO dosud stály, opoziční strany tak při pokusech o jeho odvolání nikdy nenašly dostatek hlasů.

V předloňských volbách vyhrálo HPP11 s výrazným náskokem na ostatní a získalo v 45členném zastupitelstvu 18 křesel. O polovinu méně jich má ANO. V zastupitelstvu jsou třemi až pěti hlasy zastoupeny ještě TOP 09, ČSSD, Jižní Město – náš domov, KSČM a ODS.