Za vykolejení vlaku u Vyškova nemůže, měl dovolenou. Soud osvobodil jednoho z mužů

Krajský soud v Brně zrušil část rozsudku vyškovského okresního soudu a zprostil obžaloby pracovníka Správy železniční dopravní cesty Vladimíra Kuřátka. Podle žalobce byl jedním ze tří odsouzených zaměstnanců odpovědných za vykolejení nákladního vlaku u Topolan na Vyškovsku. Nehoda se škodou téměř pět milionů se stala před pěti lety, zraněn nebyl nikdo.

Vykolejený vlak u Topolan na Vyškovsku
Zdroj: ČTK Autor: Igor Šefr

Vyškovský okresní soud v březnu potrestal tři zaměstnance za obecné ohrožení z nedbalosti. Vedoucí vyškovského provozního úseku Správy železniční dopravní cesty Vladimír Kuřátko a vrchní mistr Jiří Štefan dostali třicet měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Vrchní mistr Arnošt Matoušek odešel s trestem dvacet měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky.

Další dva pracovníky SŽDC, kteří byli také podezřelí z obecného ohrožení, soud viny zprostil. Proti rozsudku se Kuřátko odvolal, u druhých dvou je rozsudek pravomocný.

Povolené šrouby na hlavní železniční trati na Moravě

Ze soupravy vykolejilo kvůli povoleným šroubům držícím koleje na pražcích třináct z pětadvaceti nákladních vagonů. Škoda byla vyčíslena na téměř pět milionů korun.

Nehoda se stala na rušné železniční trase mezi Brnem a Olomoucí, kde jezdí rovněž rychlíky do Ostravy. V době neštěstí projížděl vlak kritickým úsekem rychlostí pětaosmdesát kilometrů v hodině. Pracovníci Správy železniční dopravní cesty měli podle obžaloby nařídit snížení rychlosti na trati. To ale neudělali.

V době dovolené řešil pracovní problémy

Žalobce vinil Kuřátka, že se i přes svoji dovolenou aktivně zapojil do řešení problémů na trati a nedal pokyn ke snížení rychlosti. „Ačkoliv měl řádnou dovolenou, aktivně se zapojil do řešení potíží, které byly signalizované vlakvedoucími. Nedal žádný pokyn, aby se třeba snížila rychlost vlaku,“ řekla státní zástupkyně Jaromíra Vejchodská. Podle obhajoby měl Kuřátka v době jeho dovolené zastoupit jiný odpovědný pracovník.

Soud se přiklonil na stranu obhajoby. Předsedkyně senátu Hana Kleinová v odůvodnění uvedla, že obžalovaný si způsobil problémy sám, když o dovolené zvedal soukromý mobilní telefon a komunikoval s kolegy.

Po zproštění Kuřátka obžaloby státní zástupkyně novinářům řekla, že podávat dovolání by patrně nemělo naději na úspěch, protože žádné důkazy se dnes neprováděly a důkazní situace byla daná. Obhájkyně Jarmila Pospíšilová řekla, že její klient bere zproštění obžaloby jako satisfakci. „Nemyslím, že by v této kauze byly nějaké zásadní problémy,“ doplnila.

Neštěstí se stalo v době veder, kdy se na více místech republiky zdeformovaly koleje. Souprava, kterou tvořilo pětadvacet prázdných vagonů na uhlí, se při nehodě na Vyškovsku roztrhla a vykolejené vozy se převrátily.