Ulice není volba. Praha připravila kampaň na pomoc lidem bez střechy nad hlavou

V Praze přibude třetí noclehárna pro lidi bez domova. Míst pro bezdomovce tak bude v Praze o dvě stě padesát více než dosud. Zimní noclehárny se pro bezdomovce otevřou 1. prosince a budou v provozu do konce března. Město se zároveň snaží zlepšit vnímání lidí bez domova ze strany veřejnosti a spustilo informační kampaň „Ulice není volba“, která představuje jejich příběhy.

Lidé bez domova
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Minulou zimu mělo hlavní město připraveno 184 míst ve dvou noclehárnách. Jestli budou kapacity dostačující, bude podle ředitele Centra sociálních služeb Praha Tomáše Jána záležet na počastí. V případě, že se noclehárny naplní, postaví centrum nouzové vyhřívané stany, nejspíš u noclehárny v Michli. Minulou zimu zaplatila Praha za zimní opatření na pomoc bezdomovcům asi osm milionů korun.

„Noclehárna v Michli je naše, v ní bychom částečně chtěli udělat denní centrum. Vedle je hotel, který máme pronajatý a jednáme s majitelem o odkoupení. Tam by měl vzniknout azylový dům,“ řekl pražský radní pro sociální problematiku Daniel Hodek z ČSSD. Další denní centrum by mělo vzniknout v Praze 6 a magistrát podle radního jedná i s Prahou 5 nebo 7.

Billboardy, film a kniha s bezdomovci 

Podle odborníků z centra sociálních služeb vnímají Pražané bezdomovectví jako problém, nikoliv jako složitou situaci, která může potkat i je nebo jejich blízké. Město proto spouští kampaň nazvanou „Ulice není má volba“, jež upozorňuje na jednotlivé příběhy pražských bezdomovců. Putovní výstavu a billboardy připravilo centrum sociálních služeb a stála asi jeden a půl milionu korun. Vzniká také dokumentární film a kniha.

„Cílem kampaně je přimět širokou veřejnost k zamyšlení nad tím, že ne každý bezdomovec se na ulici dostal vlastní vinou a nezvolil si tuto cestu jako životní styl,“ popsal Daniel Hodek. Tolerance lidí i místních samospráv může podle něj přispět i k efektivnějšímu řešení složitých situací lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou.

Měla by například vzniknout malá denní centra po celé metropoli, kde by se sociální pracovníci o bezdomovce starali poblíž jejich příbytků a ti by se za sociálními službami nestahovali do středu města, jak je tomu dosud.