Stovky loutek prezentují celoživotní tvorbu dvou loutkových legend

Jeden život. Název expozice vzdávající hold legendám loutkového divadla – Františku Vítkovi a Věře Vítkové Říčařové přesně vystihuje, co jejího návštěvníka čeká. Moravské zemské muzeum totiž připravilo výstavu zachycující celoživotní tvorbu obou umělců. K vidění jsou nejen stovky loutek, ale také repliky nedochovaných scén anebo jedinečné fotografie.

Video Expozice představuje celoživotní tvorbu manželů Vítkových
video

Expozice představuje celoživotní tvorbu manželů Vítkových

Výstavu, která vzdává poctu jí a jejímu manželovi, zahájila Věra Říčařová ukázkou ze hry Piškardendulá. „Je to improvizace. Hrajeme ji různě a je určená zejména dospělým, protože nám ta doba přišla smutná a bez fantazie,“ okomentovala vznik inscence Říčařová. Hra totiž byla uvedena v roce 1977, kdy byla podepsána Charta 77.

„Nebyla tam žádná veřejná komplikace. Řekli jsme, že tam tancuje tanečnice, ale jak tancuje, jsme už nenapsali. A ona netancovala zcela normálně. Třeba byla smutná nebo divoká, podle toho, jak různě nám bylo a diváci nás četli,“ vysvětlila.

Video Studio 6
video

Kurátor výstavy hovoří o hře Enšpígl

Na výstavě tak nejsou pouze loutky z milých představení pro děti. K vidění jsou i loutky z inscenace Krysařova píšťala nebo kompletní dekorace ve hře Enšpígl. „Inscenace patří k nejvýznamnějším od Františka Vítka a Věry Říčařové. Herecky se na ní podílel i Matěj Kopecký, který byl v 6. generaci přímý potomek Matěje Kopeckého, kterého známe z učebnic,“ popsal hru kurátor výstavy Jaroslav Blecha.

Dílo je podle něj charakteristické právě svou scénografií, která je k vidění v Dietrichsteinském paláci až do 30. dubna. „František Vítek se rozhodl pojmout scénu velmi surově, je plná reliéfů s výjevy, v inscenaci vystupují také mechanické loutky,“ dodal Blecha.

Vítkovi jsou legendy českého loutkářství

Dodal, že manželé Vítkovi patří k legendám českého loutkového divadla. „Působili v Královehradeckém divadle Drak, František Vítek ale začínal v brněnské Radosti. Oba dva je zde představujeme zejména jako výtvarníky a scénografy,“ vysvětlil kurátor.

Pro brněnskou výstavu zapůjčilo loutky právě chrudimské muzeum, divadla Radost a Drak i sami manželé Vítkovi. S nimi se návštěvníci mohou setkat i v rámci doprovodného programu, během něhož proběhne beseda s oběma umělci společně s promítáním dobových dokumentů. Expozici doplňují repliky nedochovaných scén, fotografie a plakáty.