Zemětřesení v nymburském zastupitelstvu: Zastupitelé odvolali vedení města i starostu

Zastupitelstvo Nymburka odvolalo vedení města včetně starosty Tomáše Macha z ČSSD. Důvodem je dlouhodobě nefungující radniční koalice. Novým starostou bude Pavel Fojtík z místního sdružení Změna pro Nymburk.

Ihned po odvolání starosty byla zvolena nová městská rada, která má sedm členů a dva místostarosty. Místostarostové Adriana Gabrielová (ANO 2011) a Jan Ritter (Nymburští demokraté) jsou zároveň členy rady. „Prosil bych o čas pro nové vedení města, aby mělo čas na práci,“ řekl na závěr jednání nový starosta zastupitelům. V nejbližší době chce řešit složení komisí a výborů města.

Komunální volby v Nymburce v roce 2014 těsně vyhrála Změna pro Nymburk v čele s Fojtíkem, které náleží čtyři mandáty z 21 křesel v zastupitelstvu. Stejný počet zastupitelů mají i hnutí ANO a ČSSD. Nymburští demokraté obsadili tři místa a TOP 09, ODS a KSČM mají po dvou křeslech. Uzavřená koalice Změny pro Nymburk, ČSSD a ODS nemá v zastupitelstvu většinu, ale deset z 21 mandátů.

Macha, který ve funkci starosty nahradil současného hejtmana Středočeského kraje Miloše Peteru (ČSSD), zvolilo před dvěma lety 12 z 21 zastupitelů. Tajnou volbu tehdy doprovázel nesouhlas obyvatel města, kteří na ustavující jednání zastupitelstva přišli. „Asi jako všude v republice, to není o tom, že vítězná strana musí vládnout. Je to o povolebním jednání, a tady máme nějaký průsečík všech volebních programů tak, jak to dopadlo na půdorysu ODS, ČSSD a Změna pro Nymburk,“ řekl tehdy po zvolení Mach.

Starosta se potýkal s anonymními oznámeními

V minulých dnech byla na starostu Macha podle Nymburského deníku podána tři anonymní trestní oznámení týkající se údajně špatného postupu ve vedení města. Ten reagoval trestním oznámením pro pomluvu a křivé obvinění.