Hrát si dovoleno. Strojní inženýr vystavuje v Blansku svoje loutky

Vystudovaný strojní inženýr a dnes řezbář Antonín Maloň vystavuje své loutky a pohyblivé objekty v blanenské galerii. Návštěvníci mohou obdivovat nejen jeho práci, ale s exponáty si hrát.

Dřevěný obr polyká míčky
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Jako projektant původně navrhoval sklady nebo čerpací stanice. Jak ale sám říká, nebylo to ono. Na výtvarnou školu ho maminka nepustila a řekla mu, ať vystuduje něco pořádného. Své vášni se začal věnovat jako koníčku. Už víc než dvacet pět let dává Antonín Maloň dřevu duši a v práci nachází uspokojení.

Ve své dílně v brněnských Maloměřicích vytváří dřevěné hračky, pohyblivé objekty nebo loutky. Vynachválit spolupráci s ním si nemůže například divadlo z brněnské Líšně.„Ty loutky mají kouzlo, jsou vkusný a jsou krásný a především na jevišti hrozně dobře fungují,“ pochvaluje si loutky Pavla Dombrovská z Divadla Líšeň. Podle herců má Antonín Maloň divadelní cítění a loutky tvoří přímo na míru každé scéně.

Video Události v regionech (Brno)
video

V dílně u Antonína Maloně i na výstavě je na co se dívat

Zdroj: ČT24

Prohlédnout si jeho dílo je teď možné i mimo divadelní prkna. V galerii v Blansku, kde je výslovně dovoleno si hrát. Kromě loutek je navíc místnost plná hraček a pohyblivých objektů, které nenechají nikoho v klidu. „Myslím si, že když na tuto výstavu děti přijdou, tak začnou spontánně tvořit a hrát si. A myslím si, že to strhne i každého dospělého,“ nadšeně popisuje Olga Fryčová Hořavová z Galerie města Blanska. Návštěvníci blanenské galerie si s hračkami a loutkami Antonína Maloně můžou hrát až do konce října.