V Radešínské Svratce volili nejkrásnější krávu v zemi. Vítězkou je místní šampionka Berta

Osmdesát pět stračen z celé České republiky se v Radešínské Svratce na Žďársku účastnilo volby královny krásy. Šanci na úspěch měly krávy v deseti kategoriích. Kromě hlavní ceny, šampionky plemene, kterou získala kráva Berta z místního zemědělského družstva Proagro, porota vybírala třeba i krávu s nejhezčím vemenem. O soutěž je tradičně velký zájem. Letos přišlo sedm tisíc diváků.

Promenádě stračen přihlíželo sedm tisíc diváků
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Vyvést, osprchovat, učesat a oholit. A pak už jen čekat na rozhodující promenádu. Za pár minut musely rohaté modelky okouzlit  nejen stovky diváků, ale především slovensko-italskou dvojici porotců. „Zaměřujeme se na to, aby to byl kombinovaný užitkový typ. Vhodný pro produkci mléka i masa,“ popisuje hodnocení slovenský rozhodčí Peter Sapák.

Video Přípravy na promenádu berou majitelé stračen vážně. Před promenádou jim věnují péči jako v salonu
video

Přípravy na promenádu berou majitelé stračen vážně. Před promenádou jim věnují péči jako v salonu

Zdroj: ČT24

Vítězka může pro svůj zemědělský podnik zajistit nejen prestiž, ale i odbyt zvířat za lepší ceny a také možnost prodeje do zahraničí. Jedním z důležitých ukazatelů krásy je pro porotce pěkné vemeno. I proto byla v jedné z kategorií vyhlášena „miss vemeno“.„Struky by měly být pravidelné a směřovat kolmo k zemi. Nepravidelné způsobují problémy v dojení,“ vysvětluje porotce Petr Sapák.

Právě dojení je pro české chovatele v posledních letech ztrátové. Cena za litr mléka sice po dvacetiměsíčním propadu v srpnu o pět haléřů vzrostla. Menší chovy přesto čím dál častěji přechází na produkci masa. „Cena mléka je pod hranicí šesti korun, což je naprosto likvidační. Náklady na mléko mají chovatelé osm až devět korun. Cena masa je na rozdíl od mléka stabilní,“ upřesnil předseda Svazu chovatelů českého strakatého skotu Marian Bílý.

Stavy skotu v posledním pololetí celorepublikově o víc než dvě procenta klesly. Opačný trend je pouze ve třech krajích včetně Jižní Moravy.