Netradiční záchranná akce: České jachtě na Jadranu pomohli karlovarští hasiči

Pomoc tříčlenné posádce jachty, kterou na Jadranu zaskočila bouře, koordinovali hasiči přímo z jejích domovských Karlových Varů. Díky tomu mohli chorvatští záchranáři rychle pomoci a posádku, která ztratila orientaci, vrátit na správný kurz.

Malou loď zastihla na Jadranu bouře
Zdroj: ČT24

Plachetnici, která počátkem týdne vyplula na Jadran, zastihla prudká bouře. Přes loď se přelévaly vlny, které byly vysoké přes metr. Podle meteorologa Michala Žáka měl vítr, do kterého se malé plavidlo dostalo, v nárazech rychlost 90 km/h.

Posádce nepomohla ani elektronika, která v bouři narazila na své limity. „Nešlo nám všechno optimálně. Navigace v bouři nebyla ani vidět. Pršelo, nebylo vidět, vítr, bylo to, jako když jedete na lochnesce,“ popsal kapitán jachty Jaroslav Kafka podmínky, kterým musel čelit. Dodal, že ho náhlý příchod bouře zaskočil. „Bylo to znenadání,“ podotkl.

Loď se v takových podmínkách ztratila. Duchapřítomnost však v kritické situaci zachovala nejmladší členka posádky. Kapitánova vnučka z podpalubí zavolala domů. „Sdělila mi, že se dostali do bouře a nemohou najít přístav,“ shrnula její matka Ilona Kafková. Vzápětí vytočila nouzovou linku 112.

Záchranáři v Záhřebu dostali telefon na posádku

Karlovarští hasiči, kteří hovor v 16:30 přijali, se tak rázem dostali do role koordinátorů mezinárodní záchranné akce. „Rovnou jsme přes aplikaci vytočili středisko v Záhřebu a tam se pokusili s kolegou domluvit,“ přiblížila operační důstojnice Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje Renata Sassmanová.

Video Události
video

Mezinárodní pomoc organizovalo středisko karlovarských hasičů

Záchranáři v Záhřebu se tak rychle dozvěděli, co se přihodilo na moři a dostali i telefonní číslo na posádku. To stačilo k tomu, aby kapitánovi jachty pomohli s orientací. Po půl hodině od zavolání byla záchranná akce u konce. 

Podobné události nejsou sice obvyklé, přesto s nimi už čeští příslušníci záchranných sborů mají zkušenosti a jsou na ně vycvičeni. Karlovarští hasiči podle jejich mluvčího Martina Kasala zajišťovali mezinárodní pomoc zhruba během měsíce již podruhé. „Pomáhali jsme takto řidiči nákladního auta ve Francii,“ popsal.

Přestože čeští záchranáři jsou schopni pomoci lidem v nouzi v zahraničí, jednodušší je zjistit si kontakty na tísňová centra přímo v zemi, kam se turisté vydávají. A také se naučit alespoň pár základních frází s žádostí o pomoc v angličtině.