V brněnském Mahenově divadle hořelo. Tentokrát naštěstí jen cvičně

Zaměstnanci Mahenova divadla v Brně zahájili sezonu netradičně požárním cvičením. Čtyři stovky lidí se musely dopoledne evakuovat. Cvičení doporučili vedení divadla hasiči po požáru kulis, který vypukl letos v květnu během představení pro děti.

Dopolední požární cvičení v Mahenově divadle
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

„Máme problém v podpalubí. Žádám vás proto, abyste opatrně opustili divadlo,“ oznámil zaměstnancům při setkání k zahájení sezony ředitel Martin Glaser. Požár byl v Mahenově divadle letos už podruhé. Tentokrát byl naštěstí kouř v hledišti pouze filmový. První lidé se před budovu dostali během několika vteřin, poslední do deseti minut.

Od květnového požáru kulis divadlo, podle jeho ředitele, zpřísnilo požární opatření a dodržování bezpečnosti práce. „Využili jsme toho, že se sešlo v divadle téměř celé osazenstvo a vyzkoušeli jsme si, jaké to je, když tak velký dům, jako je Mahenovo divadlo, má nějaký problém,“ vysvětlil Glaser.

Video Ředitel divadla vysvětluje důvody požárního cvičení
video

Ředitel divadla vysvětluje důvody požárního cvičení

Zdroj: ČT24

Cvičení doporučili vedení divadla hasiči, aby zaměstnanci věděli, jak se zachovat v podobných situacích, jako letos v květnu. Zatímco policisté, hasiči a někteří zaměstnanci tenkrát bojovali s plameny, jiní museli ven dostat pět set dětí, které v tu dobu sledovaly představení. „Taková cvičení mohou pomoci i v tom, aby zaměstnanci dokázali správně navést diváky k nejbližšímu únikovému východu,“ říká mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Malým divákům se při požáru kulis nic nestalo, v nemocnici ale skončili čtyři policisté a jeden zaměstnanec. Škodu za čtvrt milionu korun způsobil neopatrný pracovník s cigaretou.

Stopy, které nedávný požár na venkovním skladu zanechal, už zmizely. Přístřešek je opravený a nově natřený. Za tři týdny se do něj kulisy vrátí. Jejich stěhování před a po každém představení do skladu, tak jak vedení původně plánovalo, by totiž ročně vyšlo na dva miliony korun, které v současnosti v divadelní pokladně nejsou.