Zrekonstruovaná Werichova vila nabídne přednášky, knihovnu či promítání

Video Zprávy
video

Rekonstrukce Werichovy vily končí

Werichova vila ožije znovu po více než deseti letech. Už na konci roku tam vznikne kulturně-společenské centrum věnované fenoménu Osvobozeného divadla, které bude provozovat nadace Jana a Medy Mládkových. V plánované konferenční místnosti by se měly pořádat třeba přednášky a promítání.

Vedle výstavních prostor vznikne ve vile také úplně nová knihovna s badatelnou. V ní se budou moci návštěvníci dozvědět i o dalších osobnostech, které v domě na pražské Kampě kromě Jana Wericha žily. Například básník Vladimír Holan nebo historik Josef Dobrovský. Novinkou bude také připojení zahrady ke zbytku Kampy.

Poslední nájemníky vyhnala z domu povodeň v roce 2002. Po ní byl dům sice částečně opraven, vnitřek ale na rekonstrukci čekal až do teď. Předcházelo tomu 12 let dohadů. „Praha 1 do toho investuje, opraví a vytvoří objekt, který pronajme. Stávající smlouva s nadací na pronájem je na deset let s desetiletou opcí. Je tady nájemní vztah ve výši 600 tisíc ročně,“ říká starosta MČ Praha 1 Oldřich Lomecký (TOP 09).

Z rekonstrukce vily se raduje také Jiří Petrášek, nemanželský syn Jana Wericha. O svém biologickém otci se dozvěděl až ve 24 letech krátce poté, co Jan Werich zemřel. Znal ho z televize, a dokonce ho i několikrát potkal. „Nevěděli jsme jeden o druhém, tedy že vlastně otec potkává syna. Vzpomínám na to a vzpomínám na něj hrozně rád,“ říká.