Hradec se chystá na leteckou přehlídku, přiletí i Bronco z vietnamské války

Na královéhradeckém letišti v sobotu začíná dvoudenní letecká přehlídka Czech International Air Fest (CIAF). Ve vzduchu i na ranvejích se představí devadesátka letadel a vrtulníků z deseti zemí, vůbec poprvé přiletí také letoun OV-10 Bronco, který americká armáda používala během války ve Vietnamu.

CIAF v Hradci Králové
Zdroj: ČTK Autor: David Taneček

Letiště v Hradci Králové své brány návštěvníkům otevře už v osm ráno, letový program začne o tři hodiny později a potrvá až do páté odpoledne. Během dvou dní se na CIAFu představí 91 kusů vzdušné vojenské techniky, vedle strojů české armády půjde o letadla a vrtulníky z Belgie, Francie, Lotyšska, Německa, Polska, Slovenska, Srbska, Švýcarska a Ukrajiny.

Na hradeckém nebi se představí například dvojice ukrajinských letadel Su27 či dva německé stroje Eurofighter Typhoon. Tradiční součástí leteckého programu budou vystoupení akrobatických skupin. Na přehlídku přiletí například skupina Baltic Bees Jet Team na pětici letadel L39 nebo slovenští Očovští bačovia, kteří létají na letounech L13 Blaník.

Vůbec poprvé pak budou mít královéhradečtí návštěvníci možnost zhlédnout také americký útočný a pozorovací letoun OV-10 Bronco, který na českou přehlídku propůjčí francouzské muzeum aviatiky.

OV-10 Bronco
Profil

OV-10 Bronco

Robustní dvoumotorový hornoplošník absolvoval svůj první let už v roce 1965 a od osmašedesátého roku ho používalo americké letectvo a námořní pěchota. Hlavní využití zažil během americké války ve Vietnamu, kdy sloužil na podporu útočících sil, a to i jako samostatná lehká útočná letka „Black Ponies“. Pomocí laseru také označovaly cíle pro naváděné bomby, podílely se i na přerušování zásobovacích tras Ho Či Minovy stezky, logistického systému, který využíval Američanům nepřátelský Vietkong.

Námořnictvo nasadilo letoubny OV-10 Bronco i v první válce v Zálivu, loni na jaře dokonce Spojené státy své čtyřicet let staré letouny reaktivovaly a nasadily je i do vzdušných útoků proti blízkovýchodním pozicím Islámského státu.

Armáda České republiky představí na letecké přehlídce kromě letadel a vrtulníků také pozemní techniku, například protiletadlový systém či část kontejnerů, které tvoří vybavení armádní polní nemocnice.

Hradecké letiště hostí CIAF od roku 2002, pořadatelé akci na několik let kvůli technickým problémům se zajištěním letiště přesunuli do Brna, odkud se však vrátila zpět. Dnes ji každoročně sledují tisíce diváků. Loni kvůli špatnému počasí dorazilo za celý víkend zhruba 35 000 lidí, což bylo o 10 000 méně než v předchozím roce.

Video Události v regionech (Praha)
video

Reportáž: Hradecké letiště čeká letecká přehlídka

Hradecké letiště, prostor pestré nabídky

Předválečné hradecké letiště původně sloužilo armádě, po Listopadu ho převzalo město. Od původních úvah o zřízení velkého letiště nakonec upustilo a také charterové lety cestovních kanceláří přenechalo sousedním Pardubicím. Místo toho se zaměřilo na provoz menších letadel a pestřejší využití celého areálu, které nepředstavuje jen nadcházející letecká přehlídka.

U hradeckých přistávacích drah v současnosti sídlí šedesát firem, mimo jiné výrobci ultralightů, provozní prostor zde našly také vrtulníky záchranné služby, zdejší dílny využívají k opravování vzdušných veteránů i historikové letectví. O provoz na letišti a o dráhu se stará městská firma dotovaná sedmi milióny korun radnicí. Areálu se tak podařilo překonat krizi z devadesátých let, kdy po odchodu armády jen těžko hledal využití.

„Letiště se vydalo správným směrem, nerostou tady kopřivy, je udržováno a je tady velký provoz a velké zázemí tady mají letecké školy,“ uvádí ředitel královehradeckých Leteckých služeb Vladimír Griga. Jen letos zdejší ranveje očekávají 60 tisíc startů a přistání.