Staré lípy dostaly obří injekce. Mají jim prodloužit život

Ostravský městský obvod Poruba pokračuje v záchraně více než 160 let starých lip. Stromy se dočkaly speciální injektáže, která by jim měla dodat potřebnou výživu, řekl mluvčí radnice Martin Otipka.

Poruba zachraňuje 160 let staré lípy
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Čtyři starobylé lípy u kostela sv. Mikuláše se do péče odborníků dostaly už loni, kdy se odstraněním sekundární koruny podařilo stromy stabilizovat. Po těchto záchranných pracích je ve středu a čtvrtek čekala právě dodávka živin.

„Při makro-injektáži jsou pod povrchem země do stromu vyvrtány díry a hadicemi je do nich pod tlakem pouštěn živný roztok, který působí jako stimulant a má za úkol prodloužit vitalitu stromu. Tento způsob revitalizace je poměrně nákladný a má smysl dělat ho jen u významných stromů. A to je právě případ lip u kostela,“ uvedl starosta Petr Mihálik (ČSSD).

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Události v regionech (Ostrava)

Zdroj: ČT24

Záchranu stromů uhradí Poruba ze svého rozpočtu. „Není to levná záležitost, bude to stát cirka šedesát tisíc korun bez daně z přidané hodnoty,“ sdělil Mihálik.

Podle fytopatologa Jiřího Rozsypálka z Mendlovy univerzity v Brně je k injektáži zapotřebí poměrně sofistikovaný technický systém. „Je složen z pohonné jednotky. V tomto případě jím je auto, které je zaparkované nahoře, které pohání čerpadlo,“ sdělil s tím, že díky tomu se daří rozvádět látku do kořenů ošetřované rostliny. „Co ještě předchází ošetření, to je vybrání daných rostlin a analýza toho, co té dané rostlině vlastně schází,“ doplnil.

Čtyři dochované lípy u kostela jsou zbytkem aleje, která lemovala cestu z Poruby do Klimkovic. Podle dochovaných materiálů se alej začala sázet okolo roku 1850. Poslední dochované stromy jsou tak více než 160 let staré a jde o nejstarší stromy v Porubě.

„Je neuvěřitelné, když si člověk uvědomí, že když naši předkové stromy sázeli, Tomáš Garrigue Masaryk se zrovna narodil. Chceme je zachovat i pro další generace a věříme, že se nám podaří prodloužit jejich životnost aspoň o půl století,“ doplnil Mihálik.

Zachránit staré stromy chtějí kromě Poruby taky například v Radkově. Tamní alej lemuje silnici na Dubovou. Ta je kvůli stromům příliš úzká. Auta se tam nevyhnou. Stromy by před kácením mohl zachránit obchvat. Právě o něj místní usilují.