Po stopách StB. V Brně si lidé připomněli popravu Leopolda Doležala

Cela smrti, vyšetřovací místnost nebo protiatomový kryt. Do míst, která by na počátku 50. let nikdo navštívit nechtěl, zavítali pamětníci, historici i veřejnost. Skupina asi třiceti lidí se totiž vypravila po stopách StB a připomněli si osud vyšetřovaných v Brně.

Oběti bývalého režimu připomínají jména na dveřích z cely smrti
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Účastníci akce si noc na 30. srpna nevybrali náhodně. „Chtěli jsme si připomenout smutné výročí této noci, kdy roku 52 byl v Brně na Cejlu oběšen poslední člověk. Nechceme si připomenout jen jeho, ale i další, kteří zemřeli v krajské věznici v Brně,“ vysvětlil historik Pavel Paleček.

Spolu s dalšími se vydal po stopách Leopolda Doležala. Po jeho oběšení se popravy začaly vykonávat v Praze. Podle policejních statistik mezi lety 1948 a 1989 tak z politických důvodů přišlo o život téměř 250 lidí.

Profil

Zápis z popravy Leopolda Doležala

V 5:30 ráno dne 30. srpna 1952 odebral se předseda senátu se státním prokurátorem a zapisovatelem na nádvoří Krajské soudní věznice v Brně, kam byl předveden k smrti odsouzený Leopold Doležal. Předseda senátu přečetl odsuzující rozsudek Státního soudu oddělení Brno ze dne 19. ledna 1952, rozhodnutí Nejvyššího soudu v Brně ze dne 2. května 1952 a přípis Státní prokuratury oddělení Brno ze dne 28. srpna 1952, kterým bylo oznámeno, že odsouzenému nebyla udělena milost. Na to byl v 5:31 odsouzený Leopold Doležal odveden k mistru popravčímu k výkonu trestu smrti. Po provedené exekuci hlásí mistr popravčí v 5:35, že poprava byla provedena. V 5:41 konstatuje úřední lékař smrt popraveného.

Mezi těmi, kteří se vydali na připomínkovou akci, byl i bývalý politický vězeň Jan Roman. Prošel všemi výslechovými místnostmi StB v Brně. „Dozorci se k nám chovali dost hrubě. Při vyšetřování jsme zažili svoje. Já jsem měl to štěstí, že jsem byl mezi posledními, kdy už bylo všechno přiznáno a vymláceno z ostatních lidí, tak nebyl důvod, aby se ke mně chovali drasticky,“ popsal své zážitky pamětník.

Video Zprávy ve 12
video

Po stopách represí StB

Dodnes si pamatuje křik svých kamarádů, kteří byli u výslechu ve vedlejších místnostech. „Prostě jsme nečekali, že nějaké roznášení letáků bude postihováno. Postupně jsme se dovídali, že jsme byli vlastně zločinci pod paragrafem velezrady,“ dodal Roman.

Spolu s ostatními nyní opět prošel prostory bývalých vyšetřoven státní tajné policie na Mozartově, Orlí nebo Příční ulici. Trasa, kterou absolvoval, končila v cele smrti bývalé káznice na Cejlu. Podobné akce mají podle organizátorů jasný cíl - mladé generaci stále připomínat osudy lidí, kteří se vzepřeli minulému režimu. Dodávají ale, že je to čím dál náročnější.