Školní jídelny soutěžily o nejlepší oběd. Vyhráli kuchaři z Vrchlabí na Trutnovsku

Chutně, zdravě, levně. Tak podle porotců mají chutnat jídla ze školních jídelen. Deset kuchařských týmů z celé republiky se ve čtvrtek utkaly v soutěži o Nejlepší školní oběd 2016. Letos měli za úkol připravit kompletní bezmasé menu. Nejlepší podle poroty uvařil tým z Vrchlabí na Trutnovsku.

Úkolem kuchařů bylo uvařit kompletní bezmasé menu
Zdroj: ČT24

Tvarohový dezert s bulgurem, špenátové pesto s těstovinami nebo dýňový zákusek s vločkami a lesními plody. Toto je jen pár chodů z mnoha pokrmů, které hodnotili porotci ve finále soutěže o nejlepší oběd. „Soustředí se na to, aby nepoužívali moc bílých zabijáků – bílá mouka, sůl a cukr,“ okomentoval přípravu jídel jeden z porotců a šéfkuchař Petr Stádník.

Dodal, že některá z nich by se mohla i servírovat v běžných restauracích. „Jsou školní jídelny, kde to výborně funguje a pak místa, kde je potřeba trochu zabrat. Jsou pod dohledem, takže musí vařit z dobrých surovin. Odpad si opravdu nemohou dovolit,“ upozornil šéfkuchař.

Video Studio 6
video

Soutěž o nejlepší školní oběd roku 2016

Podle něj ale nemusí být problém pouze na straně školních stravoven, ale také u strávníků. „Můžou být zvyklí na něco jiného. Je pak hodně demotivující, když se kuchařky snaží a pak jde polovina jídla do koše. Ale to záleží na mnoha faktorech,“ uzavřel porotce Stádník.

S tím, že si děti vybírají, souhlasí i Ludmila Fiedlerová z vítězného týmu. Ta vaří pro studenty na gymnáziu. „Jako hlavní jídlo máme houbové rizoto s marinovanou řepou. Vaříme pro starší, kterým to docela chutná, ale dětem ve školce by ty houby asi úplně nechutnaly,“ uvedla.

Jaké jídlo uvaří, je na kuchařích, ne normách

Zavděčit se všem podle organizátorky soutěže Anny Packové ani nejde. „Je tu osm tisíc jídelen a stravujeme jeden milion a 600 tisíc dětí, takže všichni spokojení nebudou,“ řekla organizátorka.

Upozornila, že je stále potřeba v očích veřejnosti zlepšovat prestiž školních jídelen. „Za dvacet let jsme urazili obrovský kus cesty. Určitě není pravda, že by byly stravovacím dnem. Přestože se říká, že máme staré předpisy, tak to nehraje žádnou roli, protože pracovníky stravoven nesvazují,“ vysvětlila Packová.

Podle ní je mezi lidmi rozšířený stereotyp, že kuchaři vaří podle norem. „To tak není. Musí pouze plnit spotřební koš. Přirovnám to k vlakům na nádraží, na kterém jsou mléčné výrobky, maso, zelenina. Co kdo do nich naloží, je na něm. Nikdo nikomu neříká, že tam musí být jen zelí, ale ne dýně nebo lilek,“ okomentovala situaci.

Sedmý ročník soutěže o Nejlepší oběd měl za úkol ukázat, že i v často zatracovaných stravovnách umí kuchaři udělat zdravé a hlavně dobré jídlo. Z dvaapadesáti přihlášených týmů postoupilo do závěrečného klání v Brně deset nejlepších.