Kde domov Škroupův? Osičtí se obávají, že u nich již brzy nebude

Škroupovu domu v Osicích na Královéhradecku hrozí demolice. Objekt, který sloužil jako památník autora hudby české hymny, je ve špatném stavu a obec, které patří, nemá na opravy peníze. Místní s bouráním nesouhlasí a zastupitelstvu vyčítají, že situaci neřeší.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Škroupovu domu hrozí demolice

Do Škroupova domu Osice, kterým patří, za posledních dvacet let téměř neinvestovaly. Starosta Stanislav Bydžovský pro to má jednoduché vysvětlení: „Byly tady akce, které nám přišly důležitější než záchrana toho domu.“

Obec totiž stavěla kanalizaci, vodovod, opravovala školu, a přestože získala na všechny investice dotace, musela se na nich finančně spolupodílet. Na Škroupův dům tak již většinou nezbývalo. Výjimka a naděje přišla před pěti lety, kdy Osice podaly žádost o příspěvek z Programu obnovy venkova. Podle mluvčího Královéhradeckého kraje však obec neuspěla.

Přístup obecního vedení k místnímu památníku se však přestal líbit obyvatelům. Za chybu považují, že po neúspěchu již obec nepodala další žádosti. „Když jednou někdo odpoví že ne, tak to neznamená, že vám ty peníze nedá,“ podotkl osický občan.  

Sám František Škroup neměl se „svým“ domem mnoho společného. Byl postaven až ve dvacátých letech díky celonárodní sbírce. Otázka je, zda nyní snaha přispěvatelů nepřijde nazmar a dům nespadne. Škroupova pamětní síň je totiž nyní umístěna v budově fary, kterou by starosta rád od římskokatolické církve odkoupil. „Připadá nám, že fara s pamětní síní, kde bylo kulturní zázemí pro tu obec, by byla lepší,“ přiznal starosta.

V obci se nyní ozývá i volání po referendu.  Radnice však o odprodeji fary již začala jednat s královéhradeckým biskupstvím. Záchrana pro Škroupův dům však ještě může přijít právě z Hradce. Biskupství totiž dalo najevo, že se mu myšlenka prodeje osické fary nezamlouvá.