Tajný život šumavských rysů odhalí obora na Kvildě

Spatřit rysa na Šumavě již není naprostý zázrak. Na Kvildě vznikl půlhektarový areál pro rysy, který nabízí podobné podmínky jako šumavská divočina. Pozorovat dění v něm mohou lidé z vyvýšených prostor. Do rysího areálu nyní vypustili správci národního parku první samici, později k ní pustí také samce. 

Video Události
video

UDÁLOSTI: Na Šumavě vzniklo centrum pro rysa ostrovida

Novou rysí oboru na Kvildě budou obývat dva rysi – samec, který po dávném střetu s autem dosud žil ve stanici pro handicapovaná zvířata, a samice z Německa, která se v areálu právě začala zabydlovat. Zatím se ale skrývá, a když se k ní někdo přiblíží, hrozivě prská.

Na Šumavu s ní přijel i zoolog z parku Mehlmeisel Eckard Mickish. Je přesvědčen, že si rysí samice na nový domov nakonec zvykne. „Nechá se i pohladit, ale chce to čas. Tak za týden půjde pít a půjde se ukázat. Je zvyklá na lidi, není divoká,“ řekl.

Vyhlídková plošina u rysí obory tak nabídne jedinečnou příležitost – spatřit rysa v šumavské přírodě, byť ohrazené. Ve volné přírodě je to téměř nemožné, ke sledování divoce žijících rysů slouží pouze fotopasti. V Česku žije kolem devadesáti jedinců. 

Centrum za čtyři miliony vzniklo rok po otevření nedaleké jelení obory. Tu zatím navštívilo víc než sto tisíc turistů. Stejně úspěšný je výběh s vlky v Srní nebo soví voliéry na Borových Ladech.