Od teorie k praxi. Fakulta si postavila observatoř

Už v říjnu se první návštěvníci z řad veřejnosti budou moci pokochat pohledem na vesmír díky pokročilým přístrojům opavské univerzity, které jsou součástí nové observatoře. Ta vznikla na střeše Filozoficko-přírodovědné fakulty. Lidem přiblíží i nezřetelné objekty typu černých děr či exoplanet.

Děkan filozoficko-přírodovědné fakulty Zdeněk Stuchlík a moderní technika
Zdroj: ČT1 Autor: ČT1

Samotná výstavba observatoře trvala zhruba rok. „Univerzita musela opravit střechu a vybudovat kopuli. Observatoř pak vybavila tou nejmodernější technikou,“ uvedla redaktorka České televize Jana Doleželová.

Rozpočet na stavbu hvězdárny činil asi tři miliony korun. „Jen stavební úpravy si vyžádaly 800 tisíc. Zbytek šlo na počítače, programy či dalekohled,“ dodala Jana Doleželová.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

V Opavě se rodí nová hvězdárna

Zdroj: ČT1

Observatoř má průměr 3,2 metru a je plně robotizována. Určena je pro klasickou observační astronomii. „Náš teleskop bude střední kategorie. Budeme schopni výborně pozorovat objekty v naší galaxii,“ řekl děkan Filozoficko-přírodovědné fakulty Zdeněk Stuchlík.

Veškeré záznamy podle něj budou automaticky digitalizovány. Observační data si tak budou studenti a akademičtí pracovníci fakulty stahovat prostřednictvím internetu do svých počítačů doma či v učebnách.

Budou blíže praxi 

„Studium astrofyziky se na Slezské univerzitě posune od teorie blíže k praxi,“ řekl. Vedení školy tak chce studentům umožnit kromě akademické kariéry rovněž přípravu na práci v observatořích pro veřejnost či planetáriích.

Prioritně bude observatoř určena pro výuku studentů vysoké školy a pro výzkum. „Počítáme ale také s tím, že bude sloužit i veřejnosti. Například návštěvám dětí ze škol či školek a také seniorům. Chystáme také přednáškovou činnost, popřípadě vznik astronomického kroužku,“ řekl děkan.