Flamenco nebo držitelé Grammy rozbrnkají kytary

Květina ve vlasech, rozevlátá sukně a především španělské rytmy. Kytarista Gerardo Núñez, který je považován za jednoho nejlepších hráčů flamenca na světě, zahájil s dalšími umělci z Andalusie 25. ročník Mezinárodního kytarového festivalu. Přehlídka v Brně potrvá až do 12. srpna a vystoupí na ní také hudebníci z Itálie, Spojených států a Kanady.

Video Bez komentáře: Brněnský Špilberk roztančilo andaluské flamenco
video

Bez komentáře: Brněnský Špilberk roztančilo andaluské flamenco

Nádvořím brněnského Špilberku se v neděli nesly rytmy flamenca. Podle kytaristy Gerarda Núñeze je české publikum podobné španělskému. „Mezi diváky jsou menší rozdíly, ale když začne show, tak je to stejné v různých částech světa,“ podotkl. Núñez vystoupil v Brně za svoji kariéru podruhé. „Publikum je fantastické, je tu hodně lidí, kteří mají rádi flamenco, a je tu dobrá atmosféra pro vystoupení,“ ocenil.

Spolu s ním na pódiu vystoupila i jeho manželka, tanečnice Carmen Cortésová. „Z koncertu a publika mám velkou radost, mají respekt k tanci i hudbě flamenca,“ řekla Cortésová, která je označována za jednu z nejprestižnějších tanečnic v současném Španělsku. Společně s ní vystoupila na Špilberku také kapela Grupo flamenco de Andalúcia. 

Dostat na brněnské pódium slavná jména není pro pořadatele jednoduché. Umělecký ředitel přehlídky Vladislav Bláha se nejčastěji s předními kytaristy setkává osobně na různých festivalech. „Poslechnu si je a domluvím s nimi cenu, kterou mi kvůli známosti odsouhlasí, protože jinak bychom se jen velmi těžko doplatili,“ obává se.

Na festivalu vystoupí i nositelé Grammy 

Hudebníci svůj um divákům nejen předvedou na pódiích, ale zároveň zájemce něčemu ze svého repertoáru přiučí. Součástí festivalu jsou totiž i kytarové kurzy. V nich vyučují jak sólisté, tak přední pedagogové.

Mezinárodní přehlídka potrvá do 12. srpna. Umělci se představí také v prostorách Besedního domu nebo Nové radnice. Do Brna zavítají například Grammy oceněné kvarteto Los Angeles Guitar Quartet nebo italský skladatel Roberto Fabbri.