Cyklotrasa není cyklostezka. Jezdce na Šumavě nově varují před auty značky

Počet úrazů cyklistů na Šumavě je už teď srovnatelný s celou loňskou letní sezonou. Zranění přibývá i kvůli nevědomosti. Na lesních cestách totiž mnohdy cyklisty překvapí provoz aut nebo lesní techniky. Cyklistické trasy na Šumavě se tak osazují novými značkami.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Cyklistické trasy na Šumavě se osazují novými značkami

„Většina cyklistické veřejnosti si plete cyklostezky, kde se mohou pohybovat pouze cyklisté a pěší, s cyklotrasami, což jsou pouze vyznačené linie po stávajících komunikacích,“ podotýká ředitel Nadace jihočeské cyklostezky Jan Vlášek.

Právě tato nadace ve spolupráci s podnikem Lesy České republiky začala osazovat trasy na Šumavě žlutými cedulemi, které varují před provozem aut. I když se cyklotrasou snaží vyhnout provozu na hlavní cestě, pořád platí pravidla jako na silnici.

Zraněných cyklistů je více než pěších 

Potíže cyklistů potvrzují statistiky záchranářů. I letošní léto je plné úrazů. Ačkoliv se prázdniny teprve přehouply do druhé poloviny, počet úrazů cyklistů je už na Šumavě srovnatelný s celou loňskou letní sezonou. Ve statistikách vedou před chodci, loni dokonce předčili v úrazech pěší až dvojnásobně.

„Když to srovnám s ostatními horami, tak Jeseníky nebo Krkonoše mají méně úrazů než Šumava,“ uvedl záchranář ze šumavské horské služby Dalibor Carda.

K opatrné jízdě teď speciální cedule nabájí na trasách na Lipensku a Třeboňsku, které jsou cyklisty na jihu Čech nejvíce oblíbené. Postupně se ale budou rozšiřovat i do dalších míst v kraji.