Spory na jihomoravské záchrance musí vyřešit kraj. Ministerstvo se do nich vkládat nebude

Ministerstvo zdravotnictví problémy na jihomoravské záchrance řešit nebude. Udělalo by to jen tehdy, kdyby byla ohrožena péče o pacienty. Žádnou stížnost ale v tomto směru nedostalo. Stávková pohotovost části odborářů a lékařů jihomoravské záchranky pokračuje druhým dnem. Stěžují si na špatné pracovní podmínky.

Jihomoravští záchranáři jsou druhý den ve stávkové pohotovosti. Pracují ale jako každý jiný den
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Žádné stužky nebo označení. I přes vyhlášenou stávkovou pohotovost vše funguje jako dřív. Za dopoledne vyjeli ze základny v brněnských Bohunicích záchranáři a lékaři k celkem dvaceti případům. Tedy k podobnému číslu jako každý jiný den.

Ředitel záchranky se sešel s hejtmanem

Ředitel záchranky Milan Klusák vyrazil krátce po návratu z dovolené na schůzku s hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD). „Pan hejtman mě pozval, abychom si řekli, jakým způsobem je zdravotnická péče v podmínkách stávkové pohotovosti zajišťována. Služba je poskytována naprosto standardně,“ ujišťoval ředitel záchranky Milan Klusák.
Ředitel teď připravuje odpověď odborářům na vyhlášení výzvy. Sejde se s nimi devátého srpna spolu s hejtmanem. „Odboráři se mnou odmítali jednat, takže já v tuto chvíli vyčkám,“ dodal ředitel záchranky.

Záchranka funguje, pacienti si nestěžují

Vyřešení situace bude výhradně na kraji. Ministerstvo zdravotnictví by mohlo podle náměstkyně Lenky Tesky Arnoštové zasáhnout jen v případě, že by byla v ohrožení péče o pacienta.„ Žádnou stížnost jsme v tomto směru nedostali. Hejtman kraje mě ujistil, že je zdravotní péče poskytovaná standardně,“ řekla náměstkyně ministra.

„Mám zájem na tom, aby se tam situace zklidnila, a bez ohledu na nějaký dialog s odboráři garantuji, že záchranka bude fungovat dál,“ řekl hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Video Události v regionech (Brno)
video

Druhý den stávkové pohotovosti na jihomoravské záchrance v reportáži Martiny Tlachové

Zdroj: ČT24

Záchranáři si stěžují na špatnou komunikaci s vedením i zřizovatelem, s tím spojený odchod kvalitních lékařů nebo přehnané kontroly od inspektorů provozu.

Za posledních 7 let kraj investoval do záchranky 700 milionů korun. Pořídil za ně nová auta, vybavení, postavil nové základny. Před měsícem navíc schválil mimořádnou desetimilionovou dotaci na navýšení platů lékařů. Podle odborářů ale peníze současnou situaci nevyřeší.