Z haldy hlušiny chtějí u Příbrami těžit uran. Místním se to ale nezamlouvá

Lidé v Příbrami měli při veřejném projednávání ekologického posudku EIA možnost vyjádřit se, zda má z Příbramska zmizet obří halda kamení, která zbyla po dolování uranu. Přes odpor lidí chce hlušinu vytěžit jedna z příbramských firem.

Video Události v regionech (Praha)
video

Z haldy hlušiny chtějí u Příbrami těžit uran. Místním se to ale nezamlouvá

Lidé se bojí, že se zvýší prašnost a hluk, nelíbí se jim představa nárůstu dopravní zátěže, obavy ale mají i z potenciálního zvýšení radioaktivity. To ale podle společnosti nehrozí, těžba by podle ní byla šetrná a nezasáhla by do života lidí.

Halda číslo 15, z jejíž hlušiny plánuje firma těžit, obsahuje 16 tun uranu a je tak na Příbramsku vůbec největší. Dnes je vysoká 60 metrů, po dvaceti letech těžby by se snížila na polovinu. Stanovisko, ať už kladné, nebo záporné, by mělo ministerstvo vydat do dvou až tří měsíců.

Lidé z Příbramska, kteří se bouřili proti plánům soukromé firmy na těžbu kameniva z největší haldy v bývalém uranovém revíru, by přivítali, pokud by se sanace této ekologické zátěže ujal stát. Podle nich by to znamenalo větší záruky, že se při těžbě bude postupovat šetrně vůči lidem i přírodě.