Řeky na Liberecku se vrátily do koryt

Silnice z Černous na Boleslav na Liberecku je po záplavách opět průjezdná. Silničáři ji v poledne museli zavřít kvůli vodě přitékající z Polska. Také ostatní řeky v Libereckém kraji se vrátily zpátky do koryt. Aktuální situaci na řekách v Česku je možné sledovat na webu ČHMÚ v záložce VODA.

Video Události
video

Události: Zvýšené hladiny řek

Stav ohrožení na Smědé vyhlásili ve čtvrtek v 18:00, řeka kulminovala na 266 centimetrech zhruba o dvě hodiny později a celou noc klesala. „Všechny jednotky se už v noci vrátily domů, hasiči stále zůstávají jen v Černousích,“ řekl operační důstojník libereckých hasičů. 

Třetí povodňový stupeň platil ještě večer také na Jizeře v Jablonci nad Jizerou, i tam už se řeka vrátila do normálu, stejně jako Lužická Nisa v Liberci a Jizera v Železném Brodě a Dolní Sytové, kde byly večer hladiny na prvním stupni. 

Video iReportér: Jizerky
video

iReportér: Rozvodněný potok v Jizerských horách

Zdroj: iReportér

Zvednutí hladin způsobil intenzivní a vytrvalý déšť hlavně v Jizerských horách a Krkonoších. Hasiči v Libereckém kraji vyjížděli během čtvrtka k více než 60 událostem, většinou šlo o popadané stromy a automobilové nehody.

V Libereckém kraji spadlo v minulých dvou dnech místy přes 100 litrů srážek na metr čtvereční, ve čtvrtek večer se už situace uklidnila a v noci a ráno se jen místy objevuje slabý déšť.

Na jihu Čech se ve čtvrtek ráno zvedla hladina řeky Blanice, první povodňový stupeň dosáhly také Vsetínská Bečva ve Velkých Karlovicích a Ondřejnice v Kozlovicích na Frýdecko-Místecku. Hladiny ale postupně klesaly a stav bdělosti byl na těchto tocích zrušen.