Svitávka chce zákaz kamionů. Silničáři a policisté jsou proti

Prach, hluk a popraskané zdi trápí v poslední době obyvatele Svitávky na Blanensku. Obcí totiž začali projíždět řidiči kamionů. Přejí si proto, aby nákladní auta obcí nemohla projíždět a využívala obchvat. Podle policie a silničářů ale není úplný zákaz průjezdu možný.

Podle starosty projedou Svitávkou denně desítky kamionů
Zdroj: ČT24

Svitávka se změnila v rušnou cestu pro kamiony. „Když jsme se přistěhovali, byl tu klid a mír. Nevím, co se stalo, že tu začaly jezdit náklaďáky. Když tirák jede okolo domu, tak ten se zhoupne, všechno zazvoní a dveře zavrzají,“ popsala situaci obyvatelka Svitávky Libuše Kadlecová.

Libuše Kadlecová má v domě praskliny
Zdroj: ČT24

Situaci se vedení obce snaží řešit, ale zatím bez úspěchu. „Problém vnímáme od doby, kdy se udělal průtah na Letovice. Neuvědomili jsme si, že se nám zvýší i kamionová doprava, je to i kvůli navigaci, která ukazuje řidičům nejkratší cestu,“ vysvětlil starosta Jaroslav Zoubek (nez.). Kamiony si přes Svitávku o kilometr a půl zkracují cestu z jedné strany od Boskovic, z druhé od Letovic.

Projíždějící kamiony nejen ničí domy u cesty, ale také samotnou vozovku. Ta sice nepatří obci, ale kraji, přesto vedení obce už muselo letos měnit rozbité poklopy od kanálů. Starosta upozornil, že problémem je i to, že řidiči nedodržují předepsanou rychlost – například u mateřské školy, a ohrožují tak i bezpečnost.

Obec má novou kanalizaci, přesto musela některé poklopy vyměnit
Zdroj: ČT24

S úplným zákazem orgány nesouhlasí

Podle něj by byly řešením značky, které by zakazovaly kamionům průjezd obcí. „K umístění značek se nám musel vyjádřit vlastník cesty, tedy Správa a údržba silnic, a dopravní policie. Ti je zamítli, v současné době nám leží žádosti zase na určených místech,“ dodal Zoubek.

Jenže s úplným zákazem nesouhlasí ani policisté, ani silničáři. Ti jsou ochotní pouze přistoupit na omezení tranzitní dopravy nad 12 tun. Podle policie zase nejsou splněné zákonné podmínky k instalaci značek. Ve Svitávce totiž není žádná překážka pro průjezd kamionů, mezi ně patří například most nebo příliš úzká cesta.