Zamořené území po šachtě Václav prošlo rekultivací. Poslouží firmám

V Orlové jde po osmi letech do finiše obnova odvalu po bývalé šachtě Václav. Jde o nejnákladnější rekultivaci, kterou v posledních letech v regionu zastřešil státní podnik Diamo. Stát do ní vložil 125 milionů korun. Jeden z vlastníků, kterým je město Orlová, by sem v budoucnu rád přitáhl nové zaměstnavatele.

Areál bývalého dolu Václav
Zdroj: ČT24 Autor: ČT24

Území o rozloze skoro dvou Václavských náměstí, kde fungovala i koksovna, bylo dříve silně kontaminované. Dnes už je ale lokalita vyčištěna a čeká na nové využití.

Rekultivovat podobný areál je nákladné a složité. Trvá to léta – konkrétně v Orlové se jednalo o osm let. „Zpočátku šly práce dobře. Pak ale dělníci odkryli silně znečištěnou půdu po bývalé koksovně,“ zjistila redaktorka Markéta Radová.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Rekultivace dolu Václav

Zdroj: ČT24

„Byly tady dehtové látky, čili benzen a naftalen. Bylo nutné je zlikvidovat, část byla dokonce odvezena do spalovny,“ sdělila za státní podnik Diamo, který areál spravuje, Janina Zawadzka.

Oblast je v současnosti sice dekontaminovaná, problémy tu ale stále zůstávají. Dnes se týkají hlavně vlastnických práv, které by mohly ohrozit její další rozvoj. Lokalita totiž patří kromě Orlové i dalším třem vlastníkům.

Dobový snímek dolu Václav
Zdroj: ČT24
Autor: www.zdarbuh.cz

„Doufáme, že dojde buď k dohodě mezi jednotlivými vlastníky nebo k nějakému převodu nemovitostí tak, aby tady vznikla pracovní místa nejen pro naše lidi, ale i pro obyvatele přilehlých obcí,“ řekla místostarostka Orlové Petra Jenčmionková (ANO).

Správci areálu nyní pečují o vysázený porost. Rekultivační práce mají skončit v roce 2019. Šachta Václav v Orlové fungovala od roku 1899. Uhlí se tu těžilo skoro 70 let.

 

Státní podnik Diamo, který se v Moravskoslezském kraji stará o areály bývalých dolů a zahlazování hornické činnosti, našel během 14 let uplatnění pro zhruba polovinu ze 647 převzatých objektů. Postupně je zaplnilo 147 firem, které nyní zaměstnávají 2600 lidí. Ostatní objekty podnik zlikvidoval.

V areálech dnes působí strojírenské firmy, výrobci komponentů pro automobilový průmysl, ale například i pojišťovna, čalounictví nebo zámečnictví.

„Mezi nejúspěšnější areály pod správou státního podniku Diamo z pohledu nového využití patří Důl Jan Šverma v Ostravě, kde pracuje v různých firmách celkem přes tisíc lidí. Vytížený je také Důl Jeremenko, kde sídlí odštěpný závod Odra a kde kromě dvou stovek pracovníků našeho odštěpného závodu působí 25 firem, které zaměstnávají téměř 500 lidí,“ uvedl ředitel Diama Tomáš Rychtařík.

Doplnil, že více než 150 lidí pracuje také ve firmách v areálu bývalého Dolu Petr Bezruč v Ostravě a v lokalitě Pokrok v Petřvaldě na Karvinsku (bývalý Důl Fučík). Úspěšný je také areál bývalého Dolu František v Horní Suché, ten už ale Diamo před 11 lety převedlo na obec.

O Diamu se v poslední době mluví také v souvislosti s insolvencí černouhelné společnosti OKD. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) v květnu navrhl, aby část zaměstnanců propuštěných z OKD zaměstnalo právě Diamo. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s tím ale nesouhlasil a Mládek prozatím návrh z jednání vlády stáhl.