Rivalita jde stranou, s nedostatkem vody pomohou Hradci Pardubice

Podzemní prameny pitné vody v Orlických horách i pod nimi vysychají. Problém mají obce, ale i krajské město. Hladina vrtů pro Hradec Králové je podle vodohospodářů na úrovni posledního stupně ze tříbodové škály, který značí stav nouze. Kvůli velmi špatné situaci podzemních zdrojů, kterou ještě komplikuje odstávka měnírny vody z Orlice, musí Hradci vypomoci sousední města – Náchod či Pardubice.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Podzemní vody na Rychnovsku jsou velmi nízko

Pitná voda do královéhradeckých vodovodů přitéká od východu z Rychnovska. Ve vrtech ale vody ubývá. „Na vrtu v Byzhradci, který se nachází mezi Solnicí a Opočnem, je v současné době hladina podzemní vody na dvacetiletém minimu. Jedná se o extrémní sucho,“ uvedl Pavel Loskot z Vodovodů a kanalizací Hradec Králové.

Hradecké zatím zachrání Pardubice 

Podobné je to i na dalších místech. Hladiny ve vrtech se dokonce blíží k ryskám, pod kterými už vodohospodáři vodu dále čerpat nesmějí. „V monitorovacím vrtu klesá v současné době  hladina zhruba o tři centimetry denně,“ uvedl Jiří Kraus ze společnosti Královéhradecká provozní. Příčina vysychání podzemních vod pro Hradec Králové je známá a zřejmá: Poslední tři zimy byly chudé na srážky.

Kromě podzemních vod nemůže nyní Hradec spoléhat ani na vodu z Orlice, která obvykle pokrývá téměř polovinu dodávek. Na prázdniny totiž vodárny odstavily úpravnu.

Hradec Králové by se zcela na suchu ocitnout neměl. Pro případ havárie nebo krátkodobého sucha jsou vodárny propojené s náchodskými, chrudimskými a pardubickými. Podle Jiřího Krause vodu odtud Královéhradečtí začnou odebírat, pokud voda v původních podzemních zdrojích klesne na limitní hranici.

Nejen prameny pro Hradec 

Horší je situace, ve které se ocitly některé obce na Rychnovsku. V regionu totiž nevysychají pouze prameny pro krajské město, ale i další zdroje pitné vody. Ty většinou nelze nahradit dodávkami z jiných měst. Například v Uhřínově je vodojem takřka prázdný. To, co v něm je, přivezly cisterny odjinud. I tak občas vysychá vodovod. „Nejhorší jsou večerní špičky, kdy se lidé koupou, jdou spát,“ podotkl obyvatel obce Bohumil Dragoun.

Obavy z nedostatku vody mají i další obce v oblasti, například v nedaleké Hlásce. Studny pravidelně vysychají i v Prorubech, kde radnice nakonec nechala vyvrtat obzvláště hlubokou stodvacetimetrovou obecní studnu. Stála skoro čtvrt milionu.