Protržená přehrada po sto letech ožívá, turisty přitáhne i bez vody

Přehrada Desná, která je kvůli sto let staré tragédii známá spíš jako Protržená přehrada, ožívá. Lesníci zarostlou plochu někdejší nádrže částečně odlesnili a také opravili konstrukce, které po protržené přehradě zůstaly.

Video Události v regionech (Praha)
video

Události v regionech: Návštěvníci Jizerských hor získali další turisticky zajímavou lokalitu

Hráz vodní nádrže na Bílé Desné praskla v roce 1916, sotva rok po kolaudaci. Sto let zarůstala, ale nyní se z ní stává nový cíl pro turisty v Jizerských horách. „Dohodli jsme se na tom, že dojde k částečnému odlesnění, vytěžení stromů na tělese hráze a k obnově technických prvků,“ popsal počátek proměny ředitel libereckého pracoviště Lesů ČR Ludvík Říčař.

Zatraktivnění areálu trvalo tři roky, přišlo na bezmála pět milionů korun. I když turisté většinou vyhledávají přehrady kvůli vodě, k té protržené přijdou především kvůli tragické historii místa a technickým zajímavostem, které na místě jsou.

Starosta Albrechtic v Jizerských horách Jaroslav Zeman popsal, že vznikla nová lávka, vyhlídky či informační cedule. Podstatná byla i záchrana charakteristické stavby Protržené přehrady – šoupátkové věže. Podle ředitele Povodí Labe Mariana Šebesty ale zušlechtěná lokalita není pouze technickou zajímavostí. „Může připomenout, že snahy zkrotit přírodu nedopadnou vždy dobře,“ podotkl.

Přehrada Desná měla sloužit i k napájení nedaleké Souše, která vznikla souběžně s ní. Voda z Bílé Desné zadržená v přehradě měla do přehrady Souš proudit podzemní štolou. Hráz se protrhla 18. září 1916. Smetla část městysu (dnes města) Desná a způsobila záplavy i na mnoha místech dále i na Kamenici a Jizeře. Zahynulo 67 lidí a 350 dalších obyvatel Desné přišlo o střechu nad hlavou. Jména všech obětí připomíná památník pod hrází.