Stříbrský park postavili studenti pro seniory, potěšil i mezinárodní experty

Senioři ze Stříbra si oblíbili venkovní posilovnu, která je určena právě pro starší lidi. Vznikla jako studentský projekt na místním gymnáziu. Studentům se ozvaly i další radnice, které mají o hřiště pro seniory zájem. Stříbrský park navíc uspěl v soutěži sociálního podnikání.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Studentům z gymnázia ve Stříbře přibývají zakázky

Jeden z deseti nejlepších projektů sociálního podnikání v Evropě a Asii vznikl ve Stříbře. Po vítězství v české soutěži postoupili studenti místního gymnázia se svojí posilovnou pro seniory do mezinárodního finále soutěže Social Innovation Relay.

Park pro seniory je projektem studentského sdružení MAPLE company. Ve třetím ročníku totiž musí každá třída založit firmu a vymyslet podnikatelský zájem. Kromě expertů ocenili invenci stříbrských gymnazistů i ti, pro které je projekt určen – sami senioři. „Chodíme sem denně,“ podotkla obyvatelka domova důchodců ve Stříbře Marie Bajgarová.

Spoluautor projektu Václav Hlaváč popsal, že se studentům zkrátka podařilo nalézt mezeru na trhu. „Budovaly se projekty pro mladší generace a pro seniory chybělo zázemí,“ poukázal. Podle dalšího studenta Karla Hornyického při přípravě spolupracovali gymnazisté i se samotnými seniory. „Uspořádali jsme prezentaci v domově seniorů. Tam jsme prezentovali různé stroje a náměsty, co by zde chtěli,“ uvedl.

Studenty podpořilo ministerstvo práce, místního rozvoje a také stříbrská radnice. Po úspěchu v domovském městě získali i další zakázku – podobnou venkovní posilovnu chtějí i nedaleké Kladruby.

Zda zůstane stříbrský park pro seniory „pouze“ jedním z deseti nejlepších nápadů v oblasti sociálního podnikání, jeho tvůrci ještě nevědí. Jak obstáli v mezinárodní konkurenci, se dozvědí ve čtvrtek.