Lišky na Plzeňsku šíří tasemnici nebezpečnou i pro člověka

Záchranná stanice živočichů v Plzni varovala, že lišky v kraji šíří psinku a tasemnici. Psinka může být nebezpečná pro neočkované psy, tasemnice ohrožuje i lidi. Nakažené lišky se přitom často pohybují i mezi domy. 

Video Události v regionech (Praha)
video

Lišky v Plzeňském kraji šíří nebezpečnou psinku a tasemnici

Veterináři zaznamenali tasemnici u většiny lišek, které testovali v lesích v okolí Plzně. „Nevylučuje se, že to je i jinde,“ podotkl přitom Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů v Plzni.

Odborníci varují, že je tasemnice liščí přenosná na člověka. Nakazit se jí není obtížné, lišky se totiž nepohybují pouze v lese. Přicházejí i mezi domy, kde nacházejí potravu v zahradách nebo v okolí popelnic. Zůstávají po nich vajíčka tasemnice. „Mohou se do organismu dostat například na rukou, případně pozřením potravy,“ nastínil mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

 

Nákazy si člověk nevšimne hned. Problémy se většinou dostaví až v průběhu pěti až patnácti let, kdy se vytvoří cysta na játrech nebo plicích. Podle Karla Fajfrlíka z Ústavu mikrobiologie FN Plzeň poté orgán poškozuje nebo tlumí jeho činnost.

Léčba potom probíhá buď pomocí léků nebo chirurgickým zákrokem. „Bohužel je ta léčba dlouhodobá, v některých případech celoživotní,“ varoval Karel Fajfrlík.

Před tasemnicí je ale možné snadno se bránit.  Podle Karla Makoně je potřeba oplachovat si ruce a také omývat zeleninu nasbíranou na zahrádce, kam se lišky mohou dostat.