Obce se dočkaly stovek milionů na kanalizace a čističky

Mezi jihomoravské obce rozdělí ministerstvo životního prostředí na vybudování nových kanalizačních sítí nebo čističek odpadních vod 540 milionů korun. Projekty chystali starostové několik let. O tom, že je jejich žádost úspěšná, se dozvěděli před několika dny. V současnosti v obcích vyhlásili výběrová řízení na zhotovitele. Do deseti měsíců by měli začít stavět.

Podobné čistírny odpadních vod se chystají postavit další desítky obcí
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

V Kozlanech se pustili do příprav žádosti o dotaci na kanalizaci a čistírnu odpadních vod před čtyřmi lety. Kozlanský starosta musí pravidelně obcházet a objíždět septiky obecních domů a kontrolovat, jestli už nepotřebují vyvézt. Vyvážení jímek však stojí desítky tisíc korun ročně. Teď se v Kozlanech chystají vybudovat kanalizaci. Před několika dny přišla zpráva, že obec dostane dotaci přibližně čtyřicet milionů korun.

V Prusech-Boškůvkách se chystají stavět také. Dostanou skoro sedmdesát milionů korun. „Nejdříve napojíme na kanalizaci všechny obecní budovy. Místní obyvatelé se ale budou muset připravit na to, že budou rozkopané silnice a nájezdy k domům,“ říká starosta Lubomír Šebesta. Vidina moderní čistírny odpadních vod a kanalizace ale mezi lidmi vítězí.

Nejvíc peněz získají obce ve Středočeském kraji

Přes půl miliardy si na jižní Moravě mezi sebe rozdělí šestnáct obcí. Na Zlínsku se žádostí uspělo pět projektů. Na Vysočinu pak mezi jedenáct žadatelů o novou kanalizaci fond pošle přes tři sta sedmdesát milionů korun. Dotace většinou pokryje víc než šedesát procent nákladů. Nejvíc peněz ovšem získají obce ve Středočeském kraji, téměř 900 milionů.

V České republice bylo koncem minulého měsíce v operačním programu Životní prostředí schváleno 124 projektů zaměřených na kanalizace a čištění odpadních vod. Dotace dostane i třicítka projektů, které se zaměřují na výstavbu a dostavbu vodovodních řadů, přivaděčů a úpraven vody. „Úspěšné byly projekty jako třeba výstavba vodovodů v menších obcích, kde lidé dosud využívali jen vodu ze studní, které je pro velké sucho v posledních letech na mnoha místech v ČR nedostatek,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Obce, které neuspěly, mohou peníze získat v další výzvě

Některé obce, které by o novou kanalizaci a čističku stály, byly v posledních letech s žádostí o dotace neúspěšné nebo snahy úplně vzdaly. To je případ třeba Milonic na Blanensku. Stále ale existují možnosti, jak peníze získat. „My budeme na podzim vypisovat další výzvy, máme tam alokovány víc než tři miliardy korun. Ještě pak některé kraje vypisují tituly na projektovou připravenost nebo na dostavby kanalizačních stok,“ ujišťuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí. 

Kromě klasických čistíren si hlavně menší obce v kraji pořizují i alternativní. Jednou z nich je třeba kořenový systém. V Česku jich je takových ale jen osmnáct. I přesto, že jsou výrazně levnější na pořízení i údržbu. Kořenovou čistírnu mají například v Dražovicích. Pro přírodní čistírnu se vedení obce před lety rozhodlo i proto, že ji mohlo napojit na stávající kanalizaci. Klasická čistírna by vyžadovala potrubí nové. A to by znamenalo celou obec rozkopat. I finančně se podle starostky vyplatí.

„Provoz stojí přibližně 200 tisíc korun, je to daleko levnější, než kdybychom měli klasickou čistírnu,“ říká starostka Dražovic Miloslava Svobodová (KDU-ČSL). Povinnost má obec jedinou, každý měsíc odevzdávat vzorky odtékající vody vodohospodářům.

Čistírnu odpadních vod musí mít každá obec nad 2 tisíce obyvatel. Zatímco v roce 2000 byly podle Českého statistického úřadu na čistírny odpadních vod napojeny tři čtvrtiny obyvatel, o pět let později už to bylo o osm procent lidí víc. Vloni pak nemělo připojené domy na kanalizaci pro veřejnou potřebu jen deset procent domácností.