Na arytmii pomáhá pohyb, radí lékaři. Nejčastěji dopadá na padesátníky

Pravidelný a intenzivní pohyb lidem se srdeční arytmií prospívá. K takovému závěru došli po první části projektu pohybem proti arytmii zdravotníci z ostravské polikliniky Tyršova. Lidem, kteří se dobrovolně rozhodnou změnit svůj životní styl, nabízí zdarma tříměsíční kurz. Staví hlavně na pohybu pod odborným dohledem fyzioterapeutů.

Trojice seniorů, která chtěla změnit svůj životní styl, se poznala až na ostravské poliklinice. Společně docházejí do parku a tělocvičny. „Dělám to, co jsme dělali i na cvičení. Pak jsem k tomu přidala kolo, rotoped, rychlou chůzi a další cvičení,“ sdělila Ludmila Hrabalová, která kurzem zatím jako jediná z trojice úspěšně prošla.

Její sportovní partneři, Ivan Kondýsek a Jana Káňová, věří, že kurz také dokončí. Oba si už na svém zdravotním stavu všimli změn. „Nepozoruji například žádné bušení srdce,“ dodala Jana Káňová.

Video Události v regionech (Ostrava)
video

Na arytmii pomáhá pohyb

Zdroj: ČT24

„Jsem rád, že přichází další pilíř léčby, který doposud v České republice nebyl pro tuto chorobu běžný, a to je specifická rehabilitace, která pomůže pacientům a zmenší jejich potíže s arytmií,“ sdělil kardiolog Radek Neuwirth z Nemocnice Podlesí. Bezplatným kurzem zatím prošlo šestnáct lidí, šest z nich ho už ukončilo.

Nejčastější pacient s arytmií? Padesátník

Srdeční arytmií trpí v Česku kolem 150 tisíc – 200 tisíc lidí. Nejčastějším pacientem je muž mezi 50–55 lety. Nemocní musí užívat pravidelně léky, případně podstoupit katetrizační ablaci – tedy laicky řečeno odstranění srdeční tkáně, kde vznikají arytmie.

Například v roce 2014 se tak lékařům Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) podařil světově unikátní radiochirurgický zákrok na srdci, když využili ozařovač CyberKnife (kybernetický nůž) ke zničení ložiska způsobujícího arytmii.

Projekt pohybem proti arytmii je stále otevřený. Přihlásit se do něj mohou lidé, kteří mají problémy se srdcem, ale změnit svůj životní styl bez pomoci odborníků nedokážou.

Nepravidelný srdeční rytmus může způsobit mrtvici, která je celosvětově třetí nejčastější příčinou smrti. Každý rok postihne mrtvice v Česku téměř 40 000 lidí, přes 10 000 z nich zemře. Lékaři upozorňují lidi, jimž bije srdce nepravidelně, aby se dali vyšetřit. Bez léčení mají až pětinásobně vyšší riziko mrtvice.